Rzucenie palenia w okresie okołomenopauzalnym, może być kluczem do odwrócenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym ataków serca i udarów – sugeruje nowe badanie.

Czynnikiem ryzyka najbardziej związanym z niezdrowymi tętnicami było palenie tytoniu – poinformowało badanie opublikowane w czasopiśmie „American Heart Association”. Badanie wykazało, że aktywność fizyczna i zdrowa dieta, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy – nagromadzenie tłuszczów, cholesterolu i innych substancji w ścianach tętnic.

Wiek średni jest kluczowym momentem, w którym kobiety powinny zadbać o stan swojego układu sercowo-naczyniowego i wyznaczyć kierunek zdrowego starzenia się – powiedziała Ana Baylin, profesor nadzwyczajny z University of Michigan w USA.

Zmiany metaboliczne, które często pojawiają się w okresie menopauzy, zwłaszcza wzrost poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, mogą znacznie zwiększyć ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i zaburzeń poznawczych w późniejszym etapie życia – dodała.

W badaniu wzięły udział 1443 kobiety w wieku od 42 do 52 lat. Odkrycia wykazały, że osoby, które prowadziły zdrowy tryb życia, miały znacznie szersze i zdrowsze tętnice.

Kobiety zbliżające się do menopauzy mogą znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia udaru, jeśli przyjmą zdrowsze zachowania, nawet jeśli problemy sercowo-naczyniowe nigdy nie były ich problemem – powiedziała doktor Dongqing Wang.

Wyniki sugerują, że utrzymanie zdrowego stylu życia – w połączeniu z aktywnością fizyczną, prawidłowymi nawykami żywieniowymi i zaprzestaniem palenia tytoniu – jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram