W ubiegłym tygodniu Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) przedstawiła raport „NORDIC INSIGHTS – Trendy, które kształtują przyszłość biznesu”. Publikacja powstała we współpracy z infuture hatalska foresight institute i prezentuje trendy związane z innowacjami na skandynawskim rynku. Medicover Polska jako jeden z partnerów raportu podzielił się swoimi doświadczeniami w ramach obszaru „Connected Medicine”.

Raport Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) „Nordic Insights – trendy, które kształtują przyszłość biznesu” prezentuje 14 kluczowych kierunków i tendencji na rynku skandynawskim.

Celem raportu jest identyfikacja kluczowych trendów biznesowych w Skandynawii na ogólnym tle globalnych przemian kształtujących biznes i polsko-skandynawską współpracę. Skandynawowie w wielu kluczowych dziedzinach życia wyróżniają się na tle innych państw w obszarze innowacyjności, konkurencyjności czy cyfryzacji społeczeństwa. W raporcie przedstawiliśmy trendy w podziale na trzy obszary tematyczne: Gospodarka i Technologia, Środowisko i Zrównoważony Rozwój oraz Społeczeństwo i Praca. W publikacji zostały zaprezentowane także ciekawe rozwiązania wdrażane przez skandynawskie firmy działające w Polsce – mówi Agnieszka Zielińska, Dyrektor Zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

W jaki sposób w przyszłości będzie rozwija się opieka medyczna nad pacjentem?

Jednym z ważnych tematów, które podejmuje raport, jest zagadnienie Connected Medicine, czyli trendu, który, w odpowiedzi na wyzwania współczesnego społeczeństwa, wyznacza nowy model dbania o zdrowie.Prognozuje się, że do 2050 roku co trzeci człowiek w Europie będzie mieć więcej niż 60 lat. W dobie starzejącego się społeczeństwa, coraz większego znaczenia nabiera elektronizacja opieki zdrowotnej i udostępnianie pacjentom usług medycznych „na odległość”.

W krajach skandynawskich do publicznego systemu opieki wdrażane są e-konsultacje lekarskie, możliwość umawiania wizyt online, a nawet systemy służące do zdalnej rehabilitacji dla pacjentów poudarowych. Coraz większą rolę odgrywa również sieciowanie i współpraca startupów m.in. w ramach hubów technologicznych.

W Polsce trend ten rozwija m.in. Medicover Polska, który posiada własny dział innowacji, odpowiedzialny za wyszukiwanie i implementowanie nowoczesnych narzędzi i technologii do codziennej opieki nad pacjentem oraz za współpracę ze środowiskiem startupów i innowatorów. Z perspektywy firmy kluczowe jest inwestowanie i wspieranie tych rozwiązań, które dla pacjenta są naprawdę użyteczne, ponieważ technologia nie stanowi już dziś bariery rozwoju.

W Medicover skupiamy się obecnie na wprowadzeniuusług, które mogą pomóc naszym pacjentom w ciągu 3 do 5 lat. Rozwój nowych funkcjonalności podzieliliśmy na cztery obszary – dwa wspierające prewencyjnąopiekę zdrowotną i dwa ukierunkowane na opiekę dla przewlekle chorych. Do pierwszej kategorii zaliczamy samoopiekę i nowe metody komunikacji. Z myślą o osobach przewlekle chorych dodajemy kolejne drogi komunikacji z Medicover – wearables (tzw. urządzenia ubieralne) oraz monitorowanie chorych przewlekle – wyjaśnia Maciej Malenda, Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego i Innowacji w Medicover.

Wśród partnerów RaportuSkandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej „NORDIC INSIGHTS – Trendy, które kształtują przyszłość biznesu”znalazły się także takie firmy jak Sigma Connectivity, IKEA, Kinnarps, Medicover, SEB i Stena Recycling. Raport ukazał się pod honorowym patronatem Ambasad Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram