Cholangiografia MR,

czyli badanie dróg żółciowych za pomocą rezonansu magnetycznego (MR). – badanie to umożliwia bardzo precyzyjne trójwymiarowe zobrazowanie anatomiczne dróg żółciowych oraz ewentualnych nieprawidłowości patologicznych w ich obszarze. To bardzo nowocześniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza dla pacjenta, alternatywa dla endoskopowej cholangiografii wstecznej. Nie wymaga bowiem wykorzystania promieniowania rentgenowskiego. Badanie dróg żółciowych za pomocą rezonansu magnetycznego jest pomocne szczególnie w diagnostyce samych przewodów żółciowych oraz chorób wątroby i trzustki.

 

Scyntygrafia,
to badanie izotopowe pozwalające na ocenę nie tylko wielkości, kształtu czy położenia danego narządu, ale i jego funkcji. Pomaga w diagnostyce m.in. układu kostnego, płuc, tarczycy, przytarczyc, serca czy nerek. Po potwierdzeniu przez lekarza wskazania do wykonania badania, pierwszym etapem

scyntygrafii jest podanie pacjentowi niewielkiej dawki tzw. znaczników, czyli farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami. Następnie po wskazanym czasie ich gromadzenia w organizmie, czyli zwykle po kilku godzinach, za pomocą specjalistycznej kamery rejestruje się cyfrowo ich rozpad w narządzie, widzimy wtedy graficzne przedstawienie rozmieszczenia izotopu, co pozwala na dostrzeżenie nieprawidłowości.

 

Enterografia komputerowa,

to badanie obrazowe umożliwiające ocenę ściany jelita cienkiego, ukazujące równocześnie zmiany pozajelitowe oraz w obszarze pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Jest pomocne w diagnostyce oraz dalszym monitorowaniu aktywności chorób zapalnych jelita cienkiego, np. choroby Crohna, a także w ocenie powikłań, takich jak przetoki, ropnie czy guzy zapalne.

Enterografia może być przeprowadzona za pomocą tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR). – Rezonans magnetyczny charakteryzuje się wyższą czułością.

 

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram