Lata badań z zakresu psychologii rozwoju człowieka dokumentują, iż po pięćdziesiątym roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zachodzi szereg niekorzystnych zmian fizycznych.
Nawet przy ogólnie zadawalającym stanie zdrowia, zmagają się oni m.in. ze spadkiem ilości pompowanej przez serce krwi, obniżeniem sprawności nerek, zmniejszeniem ilości enzymów trawiennych, słabszą przeponą, zmniejszeniem wydzielania hormonów, przerostem prostaty, a także ze spadkiem aktywności seksualnej, słowem dużo zmian.
Kobiety w Polsce, średnio około 51. roku życia, przechodzą tzw. przekwitanie, sama nazwa tego etapu, sugeruje jakby już miało być po wszystkim… ☺, ale w wielu przypadkach wcale tak nie musi być.
W tym czasie u kobiet poziomy hormonów ulegają dużym zmianom, odczuwane są wtedy fale gorąca przebiegające ciało, dysfunkcje układu moczowego, zmniejszenie wydzielania śluzu w pochwie, dodatkowo wzrasta ryzyko pojawienia się osteoporozy.
Libido, czyli popęd seksualny u kobiet po pięćdziesiątce, zmniejsza się głównie z powodu zmian w gospodarce hormonalnej, ale również często przyczyną są przyjmowane leki, obniżenie libido to często skutek uboczny, (jeśli istnieje podejrzenie, że to właśnie leki są temu winne, warto poprosić lekarza o przepisanie mniej inwazyjnych środków).
Pogorszenie sprawności oraz konsekwencje zmian fizjologicznych skutkują obniżeniem nastroju, płaczliwością, stanami napięcia, zaburzenia koncentracji, spadkiem własnej wartości, drażliwością, zaburzeniami snu, stanami przygnębienia, nierzadko pojawia się także depresja. Przez wiele lat sądzono, że istnieje bezpośredni związek między menopauzą a depresją, jednak badania wskazują, że nawet, jeśli depresja pojawia się w okresie przekwitania, to jej przyczyny są o wiele bardziej złożone, czyli nie można upatrywać przyczyn depresji w samym klimakterium. Bardziej prawdopodobne przyczyny obniżenia samopoczucia, własnej oceny itd. wynikają z czynników środowiskowo- społecznych, które powodują, iż kobieta widzi okres przekwitania, jako oznaczający koniec młodości, sprawności, bo przecież współczesny świat, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet promuje młodość, atrakcyjność fizyczną, seksualność…
Aby zmienić to myślenie przywołam kilka nazwisk: Grażyna Szapołowska, Demi Moore, Katarzyna Figura, Grażyna Wolszczak, Grażyna Torbicka,Jolanta Kwaśniewska, piosenkarki Madonna, Cher, KORA, to zaledwie kilka przykładów znanych kobiet po pięćdziesiątce, które budzą pożądanie i zachwyt u mężczyzn i kobiet, różnych grup wiekowych.
Indywidualność! Sposób przeżywania, podejścia do życia, system wartości, środowisko, w którym przebywamy, poziom zadowolenia z życia, rodzina, przyjaciele i wiele innych indywidualnych dla każdego z nas uwarunkowań, będą determinowały, jak kobieta będzie odczuwała, spostrzegała siebie w danym momencie swojego życia.
Dodam jeszcze, że na podstawie przeprowadzonych badań kobiecej seksualności (Basson 2009), wyróżniono 235 odrębnych przyczyn motywujących kobiety do kontaktów seksualnych, z których najważniejszymi są miłość, intymność, przyjemność, rozładowanie stresu, co dla każdego z nas także oznacza coś innego. ☺
Podsumowując, jeśli złe samopoczucie związane ze zmianami fizjologicznymi będzie się utrzymywało i utrudniało życie, należy się zgłosić do psychologa na konsultację, pomocne są także rozmowy z osobami bliskimi, którym cenne jest Wasze dobre samopoczucie.
Justyna Trawińska – psycholog
Co jeszcze warto dodać w tej nurtującej wiele seniorek kwestii?
Mitem jest, iż seks jest dla ludzi młodych. Faktem niezaprzeczalnym jest natomiast odczuwanie pożądania względem partnera wśród dużej grupy kobiet po 50 rż. Czemu jednak wiele par rezygnuje ze współżycia, gdy ich dzieci dorastają i opuszczają rodzinne gniazdo?
Odpowiadając na to pytanie trzeba rozpatrzyć dwie strony medalu. Na temat męskiej potencji pisałem w poprzednim artykule: Potencja u mężczyzn po 50-tce. Pisząc o kobiecym libido należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zmiany hormonalne, które w okresie menopauzy mogą mieć wpływ na ciało i umysł kobiety. Zanikanie podstawowych funkcji jajników skutkuje spadkiem produkcji żeńskich hormonów płciowych. W efekcie zaburzą się produkcja śluzu, czego konsekwencją jest suchość pochwy. Ta przypadłość utrudni lub nawet uniemożliwi odbycie stosunku. Zmiany stężenia estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) odbijają się na w dużej mierze na sile kobiecego libido. Nic więc dziwnego, że ochota na seks może być mniejsza niż w okresie przed menopauzą. W tym przypadku z pomocą może przyjść wizyta u lekarza celem przeprowadzenia badania hormonalnego. Dopiero po otrzymaniu wyników można wziąć pod uwagę odpowiednią terapię. Natomiast w przypadku suchości pochwy należy udać się do apteki celem kupienia żelu nawilżającego, który spowoduje, iż współżycie nie będzie bolesne.
Ważna kwestią jest więź emocjonalna występująca pomiędzy partnerami. Jeśli pod wpływem upływu czasu została ona naruszona, może rzutować na odczuwanie pożądania. Warto zatem podtrzymywać wzajemne pozytywne relacje w związku, okres w którym dzieci opuściły rodzinny dom, może temu tylko pomóc.
Wspólne spacery, przejażdżki rowerowe i wycieczki będą miały dwa znaczenia. Z jednej strony aktywność fizyczna pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji, a z drugiej przyczyni się do większej bliskości pomiędzy partnerami.
Podobnie jak u mężczyzn zdrowie fizyczne oraz psychiczne odgrywa równie ważną rolę. Cukrzyca, nadciśnienie, RZS lub infekcje narządów płciowych obniżają chęć na seks. Nie można też bagatelizować problemów emocjonalnych tj. depresja lub stres. Wahania nastrojów towarzyszące tym schorzeniom nie będą wpływać pozytywnie na libido. W cel u poradzenia sobie z problem spadku ochoty na seks pomoże wizyta u lekarza, która postawi odpowiednią diagnozę lub pokieruje do specjalisty. Kobiece problemy z libido często mają podłoże w niskiej samoocenie, ale odpowiedni partner który akceptuje wszelkie wady wynikające z upływających lat potrafi temu zaradzić. Wspólna kolacja, nastrojowa muzyka i szczera rozmowa w wielu przypadkach potrafi zdziałać więcej niż wizyty u psychologa. Ważne jest również to co jemy. Dieta śródziemnomorska bogata w kwasy Omega-3, seler, banany, orzechy oraz awokado powinny na stałe znaleźć się w naszym menu. Nie należy jednak przesadzać z ilością jedzenia, gdyż nadmiar spowoduje skutek odwroty od zamierzonego.
Krzysztof Baran – farmaceuta
Ciekawostka
Czy perfumy obniżają nasze libido?
Jak pokazują badania, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, kosmetyki czy zapachowy papier toaletowy, mogą zawierać potencjalnie niebezpieczne dla nas chemikalia. Naukowcy twierdzą, że te substancje chemiczne często powodują lub zaostrzają alergie, bóle głowy i astmę. Ponadto, znaleziono dowody na to, że wszelkie produkty perfumowane zawierające alkohol, mogą zmniejszyć pożądanie seksualne.
Według kilku niezależnych badań, których celem było zidentyfikowanie wpływu perfum na libido, te aromatyczne produkty są w stanie zmniejszyć pożądanie seksualne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Wszyscy uczestnicy badania zostali podzieleni na 2 grupy. W ciągu 5 lat, jedna grupa ochotników regularnie używała produktów perfumeryjnych, a druga – przeciwnie – próbowała powstrzymać się od ich stosowania. Następnie uczestnicy musieli poinformować badaczy o zmianach w ich życiu seksualnym.
65% uczestników z pierwszej grupy, używającej perfum, zgłosiło, że ich libido zmniejszyło się. W grupie drugiej, problemy z pożądaniem zgłosiło 18% respondentów. W większości przypadków, uczestnicy badania mówili o niewielkim spadku pożądania seksualnego – o 5%-15% na podstawie własnych odczuć. Wzrost libido zgłosiło 8% respondentów z 1 grupy i 29% osób z grupy 2.
Anna Borkowska