Nowoczesność daje szansę na ogromne oszczędności i dużo większy wybór. To z tego względu najlepiej kupować samochód przeglądając Internet, a nie tradycyjne ogłoszenia w gazecie. Wystarczy trochę umiejętności i można trafić na prawdziwą okazję. Jak umiejętnie kupić auto online?

Internet daje ogromne możliwości i warto je wykorzystywać również nabywając auto. Serwisy motoryzacyjne są bardzo rozbudowane, ale również przyjazne w obsłudze. Nie trzeba być wcale internetowym wyjadaczem, żeby zrozumieć zasady działania wyszukiwarki i procesu sprawdzania samochodu.

Na start wybierz odpowiedni serwis

Stron z ogłoszeniami motoryzacyjnymi jest mnóstwo. W wyborze odpowiedniej warto zasugerować się ocenami pozostałych użytkowników (przykładowo, w wyszukiwarce Google ocena witryny dostępna jest po prawej stronie).

Poza opinią warto sprawdzić też jak dużo aut jest tam dostępnych, możliwości jego wyszukiwarki i sposób zakupu. Te trzy rzeczy będą niezbędne w procesie zakupu samochodu.

Gdy już wybierzesz interesujący cię serwis, skup się na znalezieniu auta twoich marzeń.

Korzystaj z dostępnych narzędzi

Wyszukiwarki w serwisach umożliwiają szybki przesiew interesujących samochodów. Jeżeli szukasz konkretnego modelu, to wystarczy wpisać jego nazwę w okienko wyszukiwania. Jeżeli nie masz tak sprecyzowanych oczekiwań, spróbuj pozostałych opcji – jest ich wiele.

Możesz znaleźć samochód według przebiegu, wyposażenia, roku produkcji, liczby właścicieli, mocy i wielkości silnika czy stanie (nowy/używany/powypadkowy/bezkolizyjny). Prawdziwość tych danych też będziesz mógł później sprawdzić w Internecie. Co ciekawe, jeżeli interesuje cię konkretny model to po wpisaniu jego nazwy również będziesz mógł dobrać odpowiednie dla ciebie parametry.

Przy ogłoszeniach są również różnorakie zdjęcia, które pomogą ci zweryfikować auto. Te powinny być wyraźne, oraz mają przedstawiać prawdziwy stan auta, a nie pochodzić z Internetu. Oczywiście ważne są również kwestie geograficzne, możesz więc dobrać ogłoszenie według miejsca twojego zamieszkania (np. szukając auta w promieniu 50 kilometrów od swojego domu).

Przed telefonem – sprawdź!

Niekiedy jednak po wymarzone auto jedzie się nawet kilkaset kilometrów. Zanim sięgniesz po telefon, aby umówić się z ogłoszeniodawcą, sprawdź jego wiarygodność i koszt eksploatacji samochodu. W Internecie możesz poczytać o danym samochodzie i sprawdzić np. jego spalanie i ocenę innych internautów.

Poza sprawdzaniem modelu ogólnie, po numerze VIN możesz zobaczyć jaką historię ma wybrany egzemplarz. Wystarczy, że na stronie historiapojazdu.gov.pl wpiszesz numer interesującego cię samochodu. Szybko otrzymasz niezbędne dane i zweryfikujesz wiarygodność kierowcy.

Jeżeli to nie budzi zastrzeżeń, to możesz sprawdzić też ile ubezpieczenia zapłacisz za dany samochód. Służą do tego porównywarki ubezpieczeń online, których na rynku jest wiele (po zakupie auta możesz zakupić online również polisę).

Kupić musisz na miejscu, ale niektóre formalności…

…również załatwisz online. Nie ma już możliwości zdalnego zakupu samochodu (zresztą, mało kto zdecyduje się na tak ryzykowny ruch), ale niektóre urzędy i wydziały komunikacyjne umożliwiają załatwienie części formalności właśnie przez Internet.

Możesz niekiedy np. mieć podgląd na stan generowanych dokumentów, lub wypełnić (albo chociaż odszukać wzór) interesujący dla ciebie wniosek.

Jak widzisz, Internet daje ogromne możliwości zarówno w trakcie samego wyszukania samochodu oraz sprawdzenia go pod kątem ewentualnych usterek i uczciwości sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi sprawdzenia samochodu na miejscu i tradycyjnej jazdy próbnej. Łącząc nowoczesność z tradycyjną formą możesz zyskać naprawdę wiele. Życzymy miłych zakupów!

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram