Spędzamy zbyt dużo czasu, żeby uzyskać aprobatę innych. Chcemy zdobywać akceptację ludzi dokoła nas. Kiedy spotyka nas dezaprobata to martwimy się. Lubimy być chwaleni. Uwielbiamy być doceniani. Dobrze się czujemy, kiedy nasza psychika jest „głaskana”. Akceptacja przez innych nie jest niezdrowa. Szukanie aprobaty zaczyna być niezdrowe tylko wtedy, kiedy przestaje być pragnieniem, a zaczyna być potrzebą i prowadzi do zależności.

Typowe myśli, które mówią o potrzebie akceptacji i zależności:

• „Twoja opinia o mnie jest ważniejsza niż moja własna opinia o mnie”

• „Moja wartość jest zależna od Ciebie i jeśli odmówisz mi aprobaty, to jestem do niczego”

• „Czynisz mnie szczęśliwym”

• „Bez Ciebie jestem niczym”

• „Nie poradzę sobie ze wszystkimi moimi obowiązkami”

• „Co zrobię bez tej osoby?”

Taki sposób myślenia prowadzi do autodestrukcyjnych zachowań – czeka na osobę dużo rozczarowań i samoodrzucenia, bo nie potrafi z całkowitą pewnością stwierdzić, co naprawdę czuje i myśli w danym momencie życia. Przy potrzebie akceptacji i zależności oddajemy swoje „ja” komuś z zewnątrz, od kogo oczekujemy akceptacji, poparcia i pomocy. Nasza osobowość zostaje złożona w ofierze innym ludziom, których z całych sił chcemy zadowolić. Bo będziemy się czuć dobrze tylko pod jednym warunkiem, gdy będziemy akceptowani przez nich.

Trzeba pozbyć się wewnętrznej potrzeby bycia aprobowanym, zależnym i życia pod hasłem „Nie ufam sobie, muszę najpierw to sprawdzić z kimś innym, bo z góry wiem, że ta osoba wie lepiej, co jest dla mnie dobre”. Bo jeśli czyjaś opinia jest ważniejsza niż Twoja własna opinia i nie uzyskasz potwierdzenia siebie w oczach innych, wpadniesz w depresje, będziesz się czuć bezwartościowym – bo inni są ważniejsi od Ciebie i wiedzą, co jest lepsze dla Ciebie. Będzie nam trudno decydować o sobie, bo będziemy przyzwyczajeni do tego, że inni ludzie mówią nam, co i jak robić i myśleć, dając nam do zrozumienia, że nie posiadamy umiejętności, by działać samodzielnie. Poczucie niekompetencji będzie się wzmacniać.

Zależność jest świetnym narzędziem do manipulacji. Im więcej akceptacji potrzebujemy, tym bardziej poddajemy się manipulacjom innych. Zależność od opinii innych powoduje, że zaczynamy odczuwać lęk przed porzuceniem – boimy się, że stracimy ludzi, od których zależymy. Wynikiem będzie całkowity brak wiary w swój własny osąd i strach przed zmianami.

Z drugiej strony, jeśli będziemy bazować się na opiniach innych ludzi na nasz temat, szukać ich pomocy, to nigdy nie poznamy swoich możliwości i nie będziemy sobą, bo nie ufamy swojemu wewnętrznemu głosowi, nie będziesz polegać na sobie. Pamiętaj, że trudność w zaufaniu własnym opiniom jest podstawową cechą zależności i potrzeby akceptacji.

Zrób test, żeby się dowiedzieć czy ufasz sobie lub bardziej potrzebujesz innych (odpowiedź na pytanie TAK lub NIE):

1. Odczuwam urazę, stres, kiedy ktoś wyraża poglądy przeciwne moim

2. Trzymam się ludzi niezależnie od tego, jak mnie traktują

3. Mam uczucie niepokoju lub niezadowolenia, kiedy ktoś się ze mną nie zgadza

4. Zmieniam moje stanowisko i dostosowuję wypowiedź do rozmówcy, który pokazuje, że nie zgadza się ze mną

5. Nie mogę zaufać swoim decyzjom

6. Odczuwam onieśmielenie w obecności pewnej siebie osoby

7. Podlizuję się do osoby, żeby zaczęła mnie lubić

8. Nie mam poczucia, że mogę sobie dobrze radzić sam i dlatego potrzebuję rady i pomocy innych

9. Upominam się o komplementy i docenianie

10. Przedstawiam poglądy, które nie są moją prawdziwą opinią, żeby tylko uniknąć poczucia, że jestem nielubianym

11. Pytam ważną dla mnie osobę o pozwolenie na podjęcie jakiegoś działania, bo inaczej wywołam u niej zły humor

12. Przepraszam innych przy każdej możliwej okazji

13. Specjalnie spóźniam się na spotkania, żeby wywołać zainteresowanie sobą

14. Lubię imponować znajomością jakiegoś tematu, na którym nie znam się

15. Kiwam głową podczas rozmowy, żeby pokazać, że się zgadzam, nawet jeśli nie zgadzam się z poglądami rozmówcy

Oblicz swoje wyniki:

• Jeśli odpowiedziałeś „tak” na jedno do pięciu pytań, oznacza, że masz umiarkowane skłonności do szukania aprobaty i zależności.

• Odpowiedź na tak od sześciu do dziecięciu oznacza silną potrzebę aprobaty przez innych i jesteś narażony na zależność od innych.

• Odpowiadanie na tak na więcej niż jedenaście pytań oznacza, że masz dużą potrzebę aprobaty i jesteś uzależniony od opinii innych.

Jeśli nie jesteś zadowolony z swojego wyniku testu i chcesz zmienić zależność w zaufanie sobie – zapraszam do kontaktu ze mną. Nigdy nie myl opinii o swojej własnej wartości z aprobatą innych ludzi.

W kolejnym artykule przedstawię kilka prostych sposobów na to, żeby pozbyć się poczucia zależności od innych osób.

Natalia Półtorak

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram