Amerykańscy naukowcy odkryli związek pomiędzy porą dnia, o której wstajemy, a naszą moralnością. Sprawdź, jakie zachowania wiążą się z Twoim chronotypem.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania nad związkiem między ludzką moralnością a porą dnia, w której nasz organizm funkcjonuje najsprawniej. Psychologowie obserwowali zachowanie ponad dwustu osób. Zadaniem badanych było rozwiązywanie problemów oraz udział w grach. Osoby biorące udział w eksperymencie nie zdawały sobie sprawy, że w tym czasie psychologowie mierzyli poziom ich uczciwości.

Badanie wykazało, że nasza moralność i preferowana pora dnia są ze sobą powiązane. Psychologowie podzielili badanych według ich chronotypu, czyli preferowanej przez nas pory dnia. Okazało się, że osoby o chronotypie porannym (typ skowronka) i chronotypie wieczornym (typ sowy), miały różne poziomy uczciwości w zależności od pory dnia.

Eksperyment wykazał, że „skowronki”, których praca i sprawność psycho-fizyczna są najefektywniejsze w godzinach przedpołudniowych, mają skłonności do oszukiwania i zachowań nieetycznych w godzinach nocnych. „Sowy” natomiast, które wolą długo spać i pracować w nocy, takie skłonności przejawiają w dzień.

Prof. Sunita Sah, pracownik naukowy Uniwersytetu Harvarda, twierdzi, że związek między chronotypem a moralnością ma duże znaczenie w pracy. Wyniki eksperymentu rodzą pytania o to, czy preferencje dotyczące pory dnia wpływają na nasze decyzje podejmowane w pracy. Pojawia się także problem odpowiednich godzin i struktury pracy dla różnych chronotypów.

Badanie sugeruje, że podejmowanie decyzji etycznych (takich jak trzymanie się zasad testu) zmienia się wraz z wewnętrznym zegarem ciała ludzkiego i porą dnia. To z kolei wysuwa sugestię, że nocne marki są bardziej narażone na złe zachowania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram