Pięknym wytworem ludzkim i nieocenionym bogactwem są książki. Pisząc artykuły z zakresu arteterapii, koniecznie muszę Państwu przybliżyć pojęcie biblioterapii. To ukierunkowane czytanie książek zgodnie z zaleceniami prowadzących terapię, także czasem i bibliotekarzy, daje niesamowite rezultaty.
Czytelnik pobudza swój umysł, prowokując samego siebie do zmiany sposobu myślenia i rozumienia określonych zdarzeń. Wskazana przez prowadzących lektura pozwala pacjentowi lepiej radzić sobie z własnymi problemami.
Biblioterapia zachęca do aktywności i do dokonywania przewartościowań w postawach i zachowaniach, pomimo odczuwanej choroby. Obcowanie z literaturą ma na celu wsparcie psychologiczne i duchowe, poprawę samopoczucia, a także pomoc w odzyskaniu wiary w siebie.
Funkcji tego rodzaju terapii jest bardzo wiele, wymienię kilka:
– jest kompensacją-pomaga pacjentowi przywrócić sens życia;
– jest profilaktyką – wypełniając czas wolny czytaniem książek z cennymi treściami;
– wychowuje – zachęca do przyjmowania określonych postaw;
– jest użyteczna w rozwiązywaniu życiowych problemów;
-informuje – dostarcza wiedzy o zdrowiu pacjenta;
– kształtuje i rozwija umiejętności werbalne pacjenta;
– uwrażliwia na doznania płynące z wnętrza a także z zewnątrz;
– dodatkowo, pełni funkcje rozrywkowe i relaksacyjne.
Sesje biblioterapeutyczne mogą odbywać się w formie spotkań indywidualnych, jak i posiedzeń grupowych. Te grupowe spotkania polegają na wspólnym odczytywaniu treści, wybranych tekstów literackich, następnie wspólnym omawianiu i ocenianiu postępowania przedstawianych postaci, bohaterów z książek.
Oprócz wspólnego omawiania fragmentów, każdy z uczestników terapii otrzymuje swoją listę tytułów do samodzielnego czytania w domu. Aby terapia odniosła wymierne korzyści, uwzględnia się indywidualizację potrzeb każdego z osobna, a także ich racji i oczekiwań, język proponowanych pozycji musi być przystępny dopasowany do etapu rozwoju. Sama osoba biblioterapeuty musi być o odpowiedniej wrażliwości, oprócz rozeznania w literaturze, musi posiadać eksperymentalną wiedzę i podstawowe rozumienie procesów grupowych, posiadanie wiedzy medycznej, psychologicznej, może dopiero dawać poczucie pełnego pomagania pacjentom.
W internecie znalazłam blog pewnej Pani, pasjonatki bibliotekoterapii. Wyjaśnia ona wyczerpująco na czym polega ten proces, jaka jest jego historia itd. Zachęcam do odwiedzenia strony: http://teresasturgulewska.blogspot.com/2008/01/historia-biblioterapii.html