Krwawiące dziąsła, pojawiają się podczas szczotkowania zębów bądź gryzienia twardych pokarmów głównie pojawiają się na skutek urazów mechanicznych- np. zbyt intensywnego szczotkowania zębów, jednak poważnych  przyczyn może być o wiele więcej, to głównej i pierwszej przyczyny, powinniśmy doszukiwać się po stronie stomatologicznej i nieprawidłowej higienie jamy ustnej.
Nie bagatelizuj objawów, krwawiące dziąsła mogą sygnalizować poważne choroby wewnętrzne tj:

– cukrzyca: chorujący na cukrzycę cierpią na częste pojawianie się w jamie ustnej pleśniawek, chorób przyzębia, zakażeń drożdżakowych czy krwawiących dziąseł. Charakterystyczne na diabetyków, jest również oporne leczenie powyższych objawów. Konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznych- zbadaj poziom cukru we krwi,

 • chora wątroba: krwawienie dziąseł jest często objawem ostrego stanu zapalnego wątroby lub  jej marskości, przyczyniając się do nadwrażliwości błon śluzowych w organizmie człowieka, co z kolei sprzyja wrażliwości dziąseł na nawet niewielkie uszkodzenia przyczyniając się do ich krwawienia. Udaj się do lekarza i zbadaj swoją wątrobę!

  paradontoza: choroba przyzębia spowodowana zaniedbaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, spowodowana odkładaniem się płytki nazębnej. Jej głównymi objawami jest opuchnięcie dziąseł i ich krwawienie. Nieleczona infekcja atakuje okolice przyzębia. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do utraty zębów. Na jej podatność jesteśmy narażeni genetycznie.

    anemia: krwawiące dziąsła zwiastować mogą anemię, ponadto należący do niej niedobór żelaza, zaburzenia krzepnięcia krwi, wewnętrzne krwawienia lub nawet białaczkę. Konieczna będzie wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań krwi- morfologii oraz testu na krew utajoną w kale.

  – niedobór witamin: w szczególności witaminy C i K, które mogą przyczyniać się do problemów z krwawiącymi dziąsłami. Zasięgnij po zdrową dietę, w szczególności po  owoce i warzywa (witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, papryce, kiszonej kapuście, jabłkach i jagodach, zaś witaminę K w pomidorach, zielonych liściach szpinaku i kapusty, w soi i wątróbce).

  W leczeniu krwawiących z dziąseł bardzo ważna jest regularna kontrola lekarza dentysty, który oceni problem ze strony stomatologicznej, oceni stan problemu i pomoże nam w jego  likwidacji. Często tylko jego interwencja ratuje nas przed utratą zębów zwłaszcza jeśli już doszło do ich rozchwiania. Nie zwlekaj  z wizytą,  im szybciej zareagujemy i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na ocalenie naszych zębów i zdrowia.
    Niezbędne jest zwiększenie w codziennym menu podaży witamin C i D, magnezu, wapnia, a także kwasów omega, które mają działanie przeciwzapalne. Warto również zrezygnować z palenia tytoniu lub przynajmniej znacząco je ograniczyć. Równie istotną  kwestią jest ograniczenie stresu, ponieważ ciągły stan napięcia wpływa bardzo niekorzystnie na nasz układ immunologiczny i przyśpiesza rozwój infekcji. Intensywny stres wywołuje również skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia gojenie się już powstałych ran.
  Ważnym elementem walki z krwawiącymi dziąsłami i paradontozą jest zmiana codziennych nawyków i wdrożenie odpowiedniej diety bogatej w witaminy C, K i D, ponadto magnezu i wapnia oraz kwasów omega, które mają działanie przeciwzapalne.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram