Elżbieta II, właściwie Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsorów urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Jest królową Wielkiej Brytanii od 6 lutego 1952 roku (koronowana 2 czerwca 1953 roku).

Odebrała wykształcenie m.in. z zakresu historii oraz geografii. Czas spędzała w małym gronie, z siostrą oraz guwernantkami. Była od małego sumienna, poważna i obowiązkowa. Na własną prośbę, mając lat kilkanaście, Elżbieta wstąpiła do szkoły wojskowej, uzyskując tam stopień kapitana.

Królową Elżbietę bez wątpienia cechuje odwaga i niezłomność charakteru. Nigdy nie chciała dodatkowej ochrony ze względu na duże prawdopodobieństwo zamachu. Nie ma też w zwyczaju wyrażać własnego zdania na tematy natury politycznej ze względu na fakt, iż jest ona konstytucyjnym monarchą. Znana jest także z religijności, bowiem jest zwierzchnikiem kościoła angielskiego. Nie ma jednak nic przeciwko spotkaniom z przedstawicielami innych religii i wyznań.

Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii. Tego dnia pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką. Natomiast od 13 października 2016 jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie.

10 czerwca 1947 roku do publicznej wiadomości została podana informacja o zaręczynach Elżbiety II i Filipa. Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim.

14 listopada 1948 Elżbieta urodziła pierwsze dziecko. Niedługo później król Jerzy postanowił, że potomkowie jego córki mają prawo do tytułu „Królewskiej Wysokości”. Filip i Elżbieta mają razem czworo dzieci. Karol, używał również podwójnego nazwiska. Dzieci Filipa i Elżbiety to:

  • Karol (ur. 14 listopada 1948) – książę Walii, następca tronu
  • Anna (ur. 15 sierpnia 1950) – księżniczka królewska
  • Andrzej (ur. 19 lutego 1960) – książę Yorku
  • Edward (ur. 10 marca 1964) – hrabia Wesseksu

Jej mąż, książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w zamku Windsor w Wielkiej Brytanii.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram