Wyobraźnia to zdolność do przywoływania i tworzenia w myślach obrazów. Wyobrażając sobie przyszłość wykraczamy myślami poza to, co już znamy. Dzięki wyobraźni jesteśmy pomysłowi i marzymy o przekraczaniu własnych granic. Wszyscy artyści odznaczają się wyjątkową wyobraźnią i kreatywnością. Warto pobudzać ją w dzieciach i ćwiczyć już od najmłodszych lat. Pomaga to rozwijać umiejętność krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Jeżeli bawisz się aktywnie z wnukiem powinieneś stale pobudzać jego wyobraźnię. Nauka poprzez zabawę nie tylko może wpłynąć na jego wyobraźnię ale może także znacznie umocnić więź jaka jest między wami.

Przedstawiamy kilka sposobów na kreatywną zabawę z dziećmi, która uczy i wspomaga rozwój dziecka:

 Słuchaj swojego wnuka

Dzieci są ciekawe świata. Zadają mnóstwo pytań, a odpowiedź na nie bywa sporym wyzwaniem dla dorosłych. Odpowiadaj na te pytania w taki sposób, który może zaciekawić wnuczka i zmusić go do myślenia. Intryguj, zaskakuj, skłaniaj do przemyśleń. Nie podawaj oczywistych odpowiedzi.

Zabieraj wnuka w różne ciekawe miejsca

Nie siedźcie w domu. Wyjdźcie wspólnie w ciekawe miejsca np. do parku, na spacer, do zoo lub do muzeum. Nowe środowisko stymuluje nowe pomysły, a także skłania do przemyśleń.

Rozmawiajcie o tym co widzicie i zbierajcie ciekawe przedmioty, jak na przykład: kamyki, patyki, listki. Wykorzystajcie je potem do robótek ręcznych i prac plastycznych.

Opowiadajcie historie

Wykorzystajcie swoją wyobraźnię do snucia ciekawych opowieści. Na pewno posiadasz mnóstwo wspomnień, którymi możesz podzielić się z wnukiem. Podziel się z nim historiami ze swojego dzieciństwa lub dzieciństwa jego rodziców.

Jeżeli masz jeszcze na strychu zabawki jego rodziców z dzieciństwa wykorzystaj to i opowiedz wnuczkowi, jak wspólnie bawiliście się nimi. Innym pomysłem jest rozpoczynanie historii i proszenie wnuka, aby wymyślił do niej swoje oryginalne zakończenie.

Budowle z klocków

Dzieci kochają kreatywne zabawy. Ich fundamentem jest budowanie z klocków różnych wymyślnych konstrukcji. Ustawiajcie wieże z kilku elementów, wieżowce, piramidy lub kosmiczne rakiety. Na rynku dostępnych jest dużo klocków o przeróżnych kształtach i zastosowaniach. Bawcie się razem i zwracajcie uwagę na szczegóły!

Graj z wnukiem w ciekawe gry

Pograjcie razem w zgadywanki, puzzle, kalambury i gry planszowe.

Wykorzystujcie język ciała lub dźwięki, aby zadawać sobie zagadki i je odgadywać.

Poproś wnuka o pomoc

Dzieci lubią pomagać dorosłym. Przy okazji wykonywania wspólnych obowiązków można również pobudzić wyobraźnię malucha. Poproś wnuka o pomoc, na przykład przy sprzątaniu i urządź przy tym ciekawą zabawę.

Weź różne przedmioty, na przykład zabawki i duże pudełko i powiedz wnukowi, że wszystkie zabawki muszą się do niego zmieścić. Niech kombinuje, próbuje i używa do tego wyobraźni.

Zapytaj wnuka, czy mógłby zrobić dla Ciebie wyjątkowy prezent, o jakim marzysz. Niech pomyśli, co mogłoby to być? Jak to zrobić, z czego i w jaki sposób? Jeśli masz wnuczkę, poproś ją o pomoc w kuchni. Wspólne pichcenie to znakomita zabawa.

Droga Babciu, drogi Dziadku, jeśli spędzasz ze swoim wnukiem dużo czasu, na przykład opiekując się nim, gdy jego rodzice są w pracy, zadbaj o odpowiednie zajęcia dla Was obojga. Dzięki powyższym przykładom sprawisz, że Twój wnuk będzie spędzał czas na pożytecznej zabawie i będzie lubił przebywać w Twoim towarzystwie. Być może nawet nie będzie chciał wypuścić Cię do domu. A to będzie dla Ciebie najlepszą nagrodą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: edziadkowie.pl

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram