Ocet balsamiczny jest popularnym składnikiem sosów sałatkowych, marynat i wielu innych produktów spożywczych. Ma charakterystyczny smak, który jest często określany jako intensywny i cierpki. Niektóre badania sugerują, że ocet balsamiczny ma wiele korzyści zdrowotnych – od poprawy jakości skóry, po obniżenie poziomu cholesterolu i wspomaganie odchudzania.

Oto 5 korzyści zdrowotnych octu balsamicznego:

1. Poprawa zdrowia skóry

Ocet balsamiczny zawiera związki przeciwdrobnoustrojowe, kwas octowy i przeciwutleniacze. Te składniki mogą z czasem poprawić wygląd naszej cery. Inne korzyści obejmują leczenie trądziku. Ocet balsamiczny może jednak powodować plamy, dlatego nie należy go stosować bezpośrednio na skórę.

2. Zmniejszenie poziomu cukru we krwi

Ocet balsamiczny pomaga regulować poziom cukru we krwi, podczas spożywania w ramach posiłku. Jeden przegląd, który zbadał naukowe efekty stosowania tego octu, wykazał, że ocet balsamiczny ma antyglikemiczny wpływ podczas konsumpcji, co oznacza, że ​​poziom cukru we krwi człowieka gwałtownie spada tuż po posiłku.

3. Promowanie zdrowego trawienia

Kwas octowy jest substancją czynną w occie balsamicznym. Kwas ten zawiera szczepy probiotyków, które wspomagają trawienie. Probiotyki odkryte w kwasie octowym mogą przyczynić się do poprawy zdrowia jelit i trawienia, jednocześnie wspierając ogólną funkcję odpornościową.

4. Obniżanie poziomu cholesterolu

Ocet balsamiczny może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Przeciwutleniacze zawarte w occie balsamicznym, pomagają blokować toksyczne komórki w organizmie, które mogą podnieść poziom cholesterolu. Według jednego z badań z udziałem królików z wysokim poziomem cholesterolu, możliwe jest, że spożywanie octu balsamicznego może obniżyć lub utrzymać niski poziom cholesterolu.

5. Utrata wagi

Probiotyki zawarte w occie balsamicznym mogą również sprawić, że poczujemy się pełni na dłużej. Niektóre badania wskazują, że ludzie dodający ocet balsamiczny do porannego posiłku, spożywają mniej kalorii w ciągu dnia.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram