Komisja Europejska ogłosiła właśnie nowy konkurs Horizon Prize na innowacyjne i zrównoważone rozwiązania poprawiające mobilność osób starszych (65+), wspierające ich samodzielne życie oraz zapobiegające wykluczeniu społecznemu. 

Osoba, która przedstawi komisji najlepszy pomysł, otrzyma na jego realizację 2 miliony euro. Zgłoszenia należy nadsyłać do stycznia 2019 roku.

Społeczeństwo się starzeje

Społeczeństwo europejskie starzeje się w błyskawicznym tempie. Na chwilę obecną odsetek osób w wieku 65 lat plus, wynosi 17,5% a w 2060 roku będzie to już 29,5%. Wiele osób starszych musi się mierzyć z licznymi barierami: ograniczonym dostępem do usług, izolacją społeczną, niskim poziomem życia.

Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym, ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania, że ​​starsi obywatele Europy, będą mogli spędzić późniejsze lata życia w zdrowym, szczęśliwym i niezależnym życiu. Jednak bez wsparcia wielu ludzi, osoby starsze doświadczają samotności, braku mobilności oraz codziennego zapomnienia. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a zwłaszcza opracowaniu rozwiązań robotycznych,, starsza populacja w Europie może znowu poczuć się młodo i prowadzić o wiele bezpieczniejsze i bogatsze życie – powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska opublikowała niedawno listę najciekawszych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych dla aktywnego i zdrowego starzenia się. Jest ona dostępna na stronie bit.ly/2jLd3pi

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od 12 lat. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu portalach - od medycznych, przez kobiece, po serwisy popularnonaukowe. Współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to medycyna, profilaktyka i zdrowy styl życia. Szczególny nacisk kładzie na rzetelne informowanie i edukowanie czytelników w trudnych tematach prozdrowotnych.
Zmień czcionkę
instagram