Kolagen, który wytwarzany i regularnie wymieniany jest przez nasz organizm do 26. roku życia, pełni liczne funkcje. Mówiąc opisowo, kolagen tworzy swoiste rusztowanie dla komórek naszego organizmu. Brak kolagenu wpływa niekorzystnie nie tylko na nasz wygląd, ale także kości i stawy, nerki, wątrobę i żołądek. Czym tak właściwie jest kolagen i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie?

Kolagen – białko na wagę złota

Kolagen to nic innego jak białko, które stanowi ok 35% wszystkich białek w naszym organizmie. Szacuje się, że u przeciętnie zbudowanego dorosłego człowieka ważącego 75 kg, kolagen waży 7,5 kg. Nasz organizm ma zdolności do produkcji kolagenu, z czasem jednak produkuje kolagenu coraz mniej. Dlatego już przed trzydziestym rokiem życia warto uzupełniać kolagen za pomocą suplementów diety. W pożywieniu najwięcej kolagenu znajdziemy w rybach, jednak ilości te nie są wystarczające, by pokryć całkowite zapotrzebowanie. Dużo ciekawostek o kolagenie znajdziecie na stronie poświęconej zdrowiu i urodzie Doktor TV.

Brak kolagenu a młody wygląd – czy kremy z kolagenem działają przeciwzmarszczkowo?

Niedobory kolagenu najczęściej kojarzymy z utratą elastyczności skóry i pojawianiem się zmarszczek. Faktycznie zanikanie włókien kolagenowych sprawiają, że nasza skóra staje się wiotka, a po nas widać pierwsze oznaki starzenia.

Producenci oferują nam różne kremy z kolagenem, które zachwalane są jako cudowne lekarstwo na zmarszczki. Prawda jest taka, że cząsteczki kolagenu w kremach są zbyt duże, by mogły przeniknąć przez skórkę i swobodnie uczestniczyć w odbudowie niszczejących włókien kolagenowych. Jednak kremy z kolagenem dobrze nawilżają skórę, dlatego warto je stosować.

Kolagen na kości, stawy i oczy? Kto najbardziej narażony jest na niedobory kolagenu?

Kolagen odpowiedzialny jest za produkcję mazi stawowej, która z kolei zapewnia nam pełną ruchomość stawów. Jeśli odczuwamy bóle kolan, nadgarstków i innych stawów lub bóle kręgosłupa, przyczyną może być właśnie niedobór kolagenu.

Kolagen ma zdolności niszczenia komórek chorobowych, w tym komórek nowotworowych, wspomaga działanie układu immunologicznego, odpowiedzialny jest także za rogówkę oka oraz stan włosów i paznokci. Słabe paznokcie, wypadanie włosów, zły stan skóry, a także cellulit mogą być oznaką braku kolagenu.

Zdolności regeneracyjne kolagenu tracimy z wiekiem. Również duża aktywność fizyczna, naraża nas na niedobory kolagenu. Palenie tytoniu i picie alkoholu nie wpływa korzystnie na istniejące włókna kolagenowe, a dodatkowo obniża możliwości do ich odtwarzania. Zażywanie suplementów z kolagenem ma więc znaczenie nie tylko ze względu na nasz młody wygląd, ale również na nasze zdrowie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram