Każdy udar mózgu, nawet ten z bardzo subtelnymi objawami, jest stanem zagrażającym życiu i wymaga jak najszybszego leczenia w szpitalu. Jak wynika z badań, kobiety są o wiele bardziej narażone na wystąpienie udaru niż mężczyźni.

Naukowcy z University of Texas przeprowadzili badania z udziałem ochotników, których wiek nie przekraczał 50 lat. Przez długi czas, stan zdrowia osób uczestniczących w programie, obserwował sztab lekarzy. Eksperyment zakończył się, kiedy członkowie badania mieli 65 lat.

Badacze doszli do wniosku, że aktywność fizyczna w starszym wieku, zmniejsza występowanie udaru o co najmniej 40 procent. Jak się okazuje, choroba ta jest dość powszechna wśród kobiet. Wynika to z faktu, że po menopauzie w organizmie kobiety dochodzi do zaburzeń o podłożu hormonalnym. Według statystyk, w Wielkiej Brytanii z powodu udaru, umiera dwa razy więcej kobiet niż na raka piersi.

Naukowcy zalecają osobom starszym, żeby ćwiczyły fizycznie pięć dni w tygodniu. Takie ćwiczenia mogą obejmować bieganie i jogę. Aktywność fizyczna nie tylko pobudza przepływ krwi do mózgu, ale też świetnie działa na całe ciało.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram