Polki częściej martwią się o swoje bezpieczeństwo finansowe niż mężczyźni. Gorzej też oceniają swoją bieżącą sytuację finansową i możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb – to główne wnioski z badania hapipożyczek pt. „Index finansowego bezpieczeństwa”.

Kolejny raz sprawdziliśmy zachowania Polaków związane z tym jak pożyczają oni pieniądze, planują budżety domowe i radzą sobie ze spłatą zobowiązań. W badaniu pytaliśmy także jakie jest ich poczucie bezpieczeństwa finansowego, o co najczęściej się martwią a także o ocenę obecnej sytuacji finansowej.

Okazało się, że nie daje ona poczucia bezpieczeństwa blisko 40% badanych. Prawie 35% badanych uważa, że ich obecne wynagrodzenie nie jest wystarczające, aby pokryć podstawowe potrzeby finansowe. Co ciekawe w obu kwestiach znacznie mniej pozytywnie swoją sytuację oceniają kobiety. Finansowo bezpiecznie czuje się niecałe 35% badanych kobiet, podczas gdy prawie 47% panów ocenia, że ich sytuacja daje im wystarczające poczucie bezpieczeństwa. Problemy z zaspokojeniem podstawowych wydatków ma 40% kobiet, w przypadku mężczyzn takich odpowiedzi było zauważalnie mniej, bo udzieliło ich 29% badanych panów.

Odpowiedzi na pytanie czemu kobiety w Polsce tak słabo oceniają swoją sytuację finansową można szukać w naszych przyzwyczajeniach kulturowych i braku nagromadzonych oszczędności.

„W wielu domach ciągle obowiązuje tradycyjny schemat, mężczyzna przynosi pieniądze, a kobieta podejmuje decyzje zakupowe i nimi gospodaruje. Dlatego to kobiety lepiej wiedzą jak trudno zaspokoić wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego” – uważa Joanna Izdebska, Global Sales&Marketing Director IPF Digital, hapipożyczki. „Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort finansowy i poczucie bezpieczeństwa polskich kobiet jest także poziom zarobków w naszym kraju i różnica w nagromadzonych oszczędnościach. W Europie Zachodniej czy Skandynawii stabilne i wysokie pensje pozwoliły przez lata zbudować poduszkę finansową, która daje poczucie bezpieczeństwa. W Polsce taki komfort budujemy dopiero teraz, ale musimy jeszcze trochę na niego poczekać. Dynamiczny wzrost płac w ostatnich latach daje na to realne szanse” – dodaje Joanna Izdebska.

W badaniu zapytano także o to czym najbardziej martwią się Polacy. Okazuje się, że najwięcej, bo ponad 40% badanych ma obawy o swoje zdrowie. Prawie 30% martwi się o rodzinę a 21% o pieniądze. O stan swojego zdrowia najczęściej martwią się osoby powyżej 50 roku życia, taką odpowiedź udzieliła prawie połowa badanych. O pieniądze najczęściej martwią się osoby młode, tak odpowiedziało 26,5% zapytanych osób w wieku 18-24 lata.

Ponad połowa badanych przyznaje, że bardzo często lub często martwi się o pieniądze. Największy odsetek zanotowano w gospodarstwach domowych z dochodami poniżej 1000 zł na osobę – prawie 78%. Jednak bardzo często i często o pieniądze martwią się także ci zarabiający najwięcej. W gospodarstwach domowych z dochodem powyżej 5000 zł na osobę takiej odpowiedzi udzieliło prawie 39% badanych, to wynik bardzo zbliżony do grup zarabiających mniej: od 3000 do 4000 zł i od 4000 do 5000 zł.

Najwięcej badanych – ponad 40% – przyznało, że kwota w wysokości od 1001 do 2500 zł dodana do ich aktualnego budżetu dałaby im poczucie bezpieczeństwa finansowego. Wśród odpowiedzi osób o najniższych dochodach najczęściej powtarzały się kwoty z przedziałów 1001 do 2500 i 2501 do 5000 zł. Wśród najlepiej zarabiających najczęściej powtarzała się kwota z najwyższego pułapu, czyli 7500 zł.

_________________________________________________________________________
O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone przez dom badawczy Biostat na zlecenie IPF Polska spółka z o.o., marka hapipożyczki, w celu sprawdzenia przyzwyczajeń Polaków dotyczących regulowania rachunków, opłat oraz planowania wydatków z budżetu rodzinnego. Badanie zrealizowano we wrześniu 2019 roku wśród 1000 Polaków powyżej 18 roku życia. Przeprowadzono je z wykorzystaniem metody badań ilościowych CATI.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram