Bazylika mniejsza imienia  NMP w Inowrocławiu

Kościół ten jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem inowrocławskiej architektury. Prawdopodobnie fundatorem tego kościoła był książę Leszek. Kościół ten jest również jednym z najstarszych kościołów na Kujawach, sięga metryką końca dwunastego wieku. Pełni on funkcję kościoła parafialnego, a od dwutysięcznego ósmego roku tytułowany jest jako Bazylika mniejsza. Kościół należy do parafii imienia NMP w Inowrocławiu.

Kościół ulegał zmianom budowlanym, były dobudowywane elementy kościoła. Kościół został zniszczony przez katastrofę budowlaną a później zniszczony został on w pożarze wyniku czego zamienił się w ruinę. Został poddany rekonstrukcji wg projektu Juliusza Kothego, konserwatora zabytków prowincji poznańskiej. Zostały usunięte ślady prezbiterium gotyckiego i przebudowy barokowej, kościół został utrzymany w zasadzie jedności stylu, utworzono więc półkolistą, romańską absydę.  Po latach międzywojennych kościół został ponownie zdewastowany, tak więc ponownie poddano kolejnym renowacjom, wzmocniona została całą konstrukcja oraz wyłożona płytkami ceramicznymi posadzka i na nowo zaaranżowano wnętrze kościoła.

W kościele imienia NMP znajduje się Gotycka rzeźba uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus, która datowana jest na około rok tysiąc trzysta siedemdziesiąty – tysiąc trzysta osiemdziesiąty, umieszczona jest ona w ołtarzu głównym. Rzeźba prawdopodobnie jest dziełem mistrza Madonny ze Skarbimierza. Jest ona jednym z najcenniejszych wyposażeń w kościele.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram