hand-2548398_1920

Kim jest coach?


 

Towarzyszy swoim klientom w ich podróży do znajdowania rozwiązań, wiecznie zaangażowany uczeń, który ciągle się rozwija i dzięki temu staje się odpowiednim wsparciem.

Doskonałość w każdym celu to marzenie wielu z nas. Większość myśli, że gdy to osiągnie będą naprawdę szczęśliwi. Tymczasem, perfekcja w każdym calu, to najkrótsza droga do niezadowolenia ze swojego życia. Napięcia i stres związane z perfekcjonizmem, skutecznie potrafią odebrać pasję i radość z codzienności. To czego każdy z nas potrzebuje, by naprawdę osiągnąć życiową równowagę, to chwila refleksji, czasu tylko dla siebie, kiedy możemy zastanowić się, co jest dla nas ważne, a co niepotrzebnie zabiera nasza uwagę.

Warto rozwijać swoje umiejętności i dążyć do wyznaczonych celów, bo to sprawia, że czujemy satysfakcję i nasze życie staje się pełniejsze. Warto mądrze definiować cele i świadomie wybierać obszary, które chcemy doskonalić. To bywa trudne. Dlatego warto rozważyć, czy nie przyda nam się wsparcie, takim naturalnym towarzyszem w podejmowaniu wyborów, realizowaniu trudnego zadania czy przeformatowania swojego życia, może być coach. 

Praca coacha jest partnerską relacją, w pełnym zaufaniu i akceptacji świata klienta. Daje możliwość zewnętrznego spojrzenia z dystansem, na sprawy klienta, dzięki temu może zwrócić uwagę na różne aspekty, których my nie widzimy. Coach nie podaje złotych rozwiązań na nasze pytania, lecz towarzyszy nam w poszukiwaniu, podobnie jak psychoterapeuta. Najlepsze rozwiązania są w nas samych, tylko musimy je odkryć, a spotkanie ze specjalistą typu coach lub psychoterapeutą, nam w tym pomagają. 

Rolą coacha jest wspieranie klientów w ich własnych odkryciach, a nie podawanie im rozwiązań na tacy. Dobry coach kroczy obok klienta i nie wyprzedza go, bo wie, że ma być tylko i aż wsparciem. Praca coacha wydaje się prosta – spotkanie z klientem, rozmawiają, jednak w rzeczywistości to ciągłe doskonalenie się coacha, który musi mieć świadomość, że ciągle może wiedzieć więcej i że warto szukać nowych odpowiedzi. Można powiedzieć, że przekonanie nie wiem, czy wiem, jest jedną z zasad coachingu. 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram