Dziś w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Jurek Owsiak ogłosił wynik zbiórki 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na finałowym rachunku bankowym widnieje niewiarygodna kwota 175 938 717,56 PLN!

Polacy w kraju i Rodacy na całym świecie w sposób niespotykany w naszej historii wsparli działania Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, po raz kolejny okazując nam niesamowite zaufanie i przekazując środki, za które będziemy mogli zrealizować wszystkie, jeszcze niedawno wydawałoby się kosmiczne, plany! Radość, huragan braw i fantastyczna informacja, która z Polski, z Gdańska, ruszyła na cały świat! – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Nawet przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad wyborem miejsca ogłoszenia wyniku zbiórki 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Pragniemy, aby wszyscy, którzy grali z Orkiestrą w Polsce i nasi rodacy na całym świecie poczuli jej ogromną siłę jednoczenia i pomoc, jaką potrafi nieść nam wszystkim w miejscu, gdzie słowo solidarność kilka dekad temu nabrało tak ogromnego dla Polski, Europy i całego świata znaczenia. Chcemy także głośno mówić o tym, że Orkiestra nadal będzie grać, zapraszając do siebie wszystkich ludzi dobrej woli. Bawiąc się i ucząc jak nawzajem sobie pomagać.

13 stycznia 2019 roku odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem zbiórki było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W akcję zaangażowało się 1700 sztabów w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek. W całej ogromnej masie fantastycznych zdarzeń Finał WOŚP był obrazem pięknego społeczeństwa obywatelskiego.

Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (87 045 213,67 PLN), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (88 893 503,89 PLN) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (o wartości 989 916,77 PLN). Dary rzeczowe od firm specjalizujących się w produkcji i dystrybucji sprzętów medycznych to nieocenione wsparcie, które trafi do szpitali w całej Polsce. Koszt przeprowadzenia zbiórki wyniósł 2 910 797,13 PLN.

Celem zbiórki 27. Finału WOŚP było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki wysokospecjalistyczne, które diagnozują i udzielają pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnostyki i leczenia najtrudniejszych przypadków. W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii. Najbliższy konkurs ofert odbędzie się w dniach 7-9 maja 2019 roku w Warszawie. Kolejny planowany jest jesienią bieżącego roku.

Dziś trafiamy z naszymi działaniami do wszystkich Polaków. Gramy już nie tylko dla dzieci, seniorów, ale często także dorosły pacjent w wielu przypadkach korzystać będzie ze sprzętu zakupionego przez Orkiestrę. Mówiłem o tym podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zakupione przez nas rezonanse magnetyczne i tomografy komputerowe służyć będą całemu szpitalowi – dzieciom i dorosłym. Dlatego, że jest to jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie działanie, które służy jak najlepszemu wykorzystaniu sprzętu medycznego – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Dzień po 27. Finale WOŚP, w reakcji na tragiczną śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pojawiła się w internecie, zainicjowana przez Patrycję Krzymińską z Gdańska, zbiórka „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”. Dzięki prowadzonej za pomocą serwisu Facebook zbiórce udało się pozyskać blisko 16 milionów złotych. Była to tym samym największa zbiórka charytatywna w historii Facebooka w Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce. Do zapełniania ostatniej puszki Pana Prezydenta włączyło się ponad 264 tysiące internautów. Środki zebrane w ramach tej zbiórki zostaną w całości przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitali pediatrycznych w Gdańsku. Wśród zaplanowanych sprzętów znajdują się m.in.:
karetka neonatologiczna, rezonans magnetyczny, system monitorowania pacjenta, głowica echo, materace grzewcze (2 szt.), pulsoksymetry (5 szt.), stanowiska do resuscytacji (2 szt.), materace do fototerapii (2 szt.), pompy strzykawkowe (6 szt.) dla Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, wyposażenie medyczne dla Hospicjum im. Dudkiewicza w Gdańsku, echokardiograf, aparat do znieczulania, pompy objętościowe (10 szt.), materace przeciwodleżynowe (3 szt.) dla Szpitala przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku, USG premium, cyfrowy RTG jezdny, inkubator ATOM, rezonans magnetyczny dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, tomograf komputerowy, system monitorowania pacjentów, pompy strzykawkowe (25 szt.), pompy objętościowe (5 szt.) dla Szpitala Dziecięcego w Gdańsku.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram