Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski oraz Senat Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019, w trakcie której Jurek Owsiak zostanie uhonorowany Nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej. Ceremonia odbędzie się 1 października 2018 roku (poniedziałek) o godzinie 12:00 w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1, gmach główny UWr).
W trakcie uroczystości zostaną m.in. wręczone dwa prestiżowe wyróżnienia: Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej dla Jerzego Owsiaka (prezesa zarządu Fundacji WOŚP) i profesora Matthiasa Webera (historyka, germanisty, kulturoznawcy i śląskoznawcy) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium.
Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest od 2014 roku, a jej pomysłodawcami byli prof. Zdzisław Latajka  – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego, do którego należy wielu naukowców i artystów. Na patronkę nagrody wybrano Jadwigę, księżną Śląska z rodu Andechs, która wyniesiona na ołtarze już w 1267 roku, od wieków otoczona jest kultem przez Polaków i Niemców, łącząc oba narody.
Wśród laureatów nagrody są między innymi: Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki, Rita Sussmuth i Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek i Kurt Masur.
Program uroczystości: 
  • Gaude Mater Polonia
  • Przemówienie inauguracyjne Jego Magnificencji Rektora Adama Jezierskiego
  • Wręczenie Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Chórowi Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”
  • Wręczenie nagrody księżnej Jadwigi Śląskiej Jerzemu Owsiakowi oraz profesorowi Matthiasowi Weberowi
  • Immatrykulacja
  • Wystąpienie przedstawiciela studentów
  • Wykład inauguracyjny profesora Tomasza Niedzielskiego Geoinformatyczne metody prognozowania zagrożeń powodziowych
  • Gaudeamus

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram