Kampania prezydencka stała się możliwością nagłośnienia dyskusji na temat sytuacji polskiej medycyny. Po rozmowie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Jurek Owsiak proponuje cztery filary, na których planuje się skupić, działając wspólnie z samorządami.

15 lipca 2020 Jurek Owsiak (Prezes Fundacji WOŚP) oraz Lidia Owsiak (Dyrektor ds. Medycznych oraz Członek Zarządu Fundacji WOŚP) spotkali się z Rafałem Trzaskowskim w celu omówienia współpracy. Przedstawili program oparty na czterech punktach. Prezydent Warszawy zadeklarował, że zwróci się do swoich koleżanek i kolegów samorządowców, aby znaleźć termin do spotkania z nimi i wspólnie poprawiać stan polskiej medycyny.

Jurek Owsiak wierzy, że dzięki kooperacji Fundacji WOŚP i władz samorządów uda się stworzyć warunki, za sprawą których pacjenci polskich szpitali będą mogli skorzystać z fachowej opieki i wyszkolonej kadry medycznej.

– Niech samorządy zorganizują pomieszczenia (np. przy szpitalu), stałe finansowanie, lekarzy, personel medyczny. Fundacja zajmie się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposaży w najnowocześniejszy sprzęt powstałe pracownie – mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
1. Tworzenie ośrodków dziennego pobytu dla osób starszych, funkcjonujących również przy szpitalach

– Kiedy 5 Finałów poświeciliśmy geriatrii, kupując sprzęt za blisko sto milionów złotych, podnieśliśmy geriatrię z kolan. Dzisiaj palącym problemem są miejsca dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku. Kiedy za naszą namową taki ośrodek powstał w Białej Podlaskiej, kompletnie wyposażyliśmy go w sprzęt, który pomaga pracować lekarzom i personelowi. Tworząc takie ośrodki, pomagamy normalnie funkcjonować tysiącom rodzin. – mówi Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Działania Fundacji nie mogłyby się odbyć gdyby nie zaangażowanie Polaków w zbiórki, jednak mimo tego wsparcia jest to kropla w morzu potrzeb i dzięki kontaktowi ze szpitalami oraz bezpośrednim wiadomościom od pacjentów Fundacja zdaje sobie sprawę z powagi problemów właśnie w tej sferze.

WOŚP wsparła:

• 202 ZOLe, m.in. Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej, który otrzymał dary o wartości ponad 1,4 mln złotych i jest to zarówno sprzęt podstawowy, na przykład nowoczesne łóżka dla pacjentów z materacami i szafkami, jak i urządzenia zaawansowane – do diagnostyki czy rehabilitacji.
• 58 oddziałów geriatrycznych
• 15 oddziałów psychogeriatrycznych
• 17 oddziałów paliatywnych
• 22 innych.

Fundacja kupiła między innymi:
• 8 289 łóżka
• 1 590 materacy przeciwodleżynowych
• 875 wózków inwalidzkich
• 229 podnośników
• 286 foteli kąpielowych.

Stworzenie ośrodków dla osób starszych to rozwiązanie, które dzięki rozmowom oraz współpracy sektora 3 z samorządami ma realne szanse na zmiany w polskiej geriatrii.

2. Tworzenie ośrodków wczesnej diagnostyki onkologicznej – funkcjonujących np. jako przychodnie lub poradnie przyszpitalne

Fundacja zdaje sobie sprawę z możliwości działań starostw, które już posiadają własne dedykowane programy profilaktyczne. Dlatego jedną z propozycji jest zwiększenie ilości Ośrodków Profilaktyki Chorób Nowotworowych. Pozytywnym przykładem są programy finansowane przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, która zaprasza mieszkańców Powiatu na badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych, które realizowane są przez Zduńskowolski Szpital Powiatowy Spółka z o.o. w ramach wczesnej diagnostyki.

– 2 lata temu dzięki Starostwie Powiatowemu w Zduńskiej Woli poszło jak burza. Kobiety wspaniale korzystają z diagnozy, efekty rewelacyjne. Chcemy, żeby takich miejsc było dużo, dużo więcej. Niech samorządy zorganizują pomieszczenia (np. przy szpitalu) stałe finansowanie, lekarzy, personelu medycznego. Fundacja zajmie się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposaży w najnowocześniejszy sprzęt powstałe pracownie. – Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

3. Tworzenie ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci

Następną kluczową perspektywą działań jest zwiększenie ilości ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci.

Kilkukrotnie zajmowaliśmy się szeroko pojętą chirurgią urazową dla dzieci, co wiąże się zawsze z zakupem ultranowoczesnych urządzeń. Jednym z priorytetowych zagadnień był program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn. Przy tego rodzaju działaniach zauważyliśmy problem z rehabilitacją dzieci po wszelkiego rodzaju operacjach. Z naszej strony to znowu meganowoczesny sprzęt, który ma pomagać w pracy rehabilitantom, którym trzeba znaleźć miejsce do pracy. Dobrze rehabilitowane dziecko to bardzo szybki powrót do normalnego funkcjonowania i szczęśliwi rodzice. – Jurek Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Warto zauważyć, że w ramach Programu Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci Fundacja zakupiła i przekazała klinikom specjalistyczny sprzęt, przede wszystkim tzw. ramy Taylora (TSF) wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem aparaty do znieczulenia, stół operacyjny, aparaty RTG z ramieniem C oraz aparat USG. Koszty te wyniosły 42,5 mln złotych. Taka suma środków finansowych umożliwia działalność większości klinik ortopedii dziecięcej w Polsce.

4. Nauka pierwszej pomocy

14 lat temu Fundacja stworzyła Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli.

Mamy jeden problem od wielu, wielu lat. Ministerstwo Oświaty nie chce wprowadzić przedmiotu pierwszej pomocy jako obligatoryjny. W pojedynczych przypadkach burmistrzowie, prezydenci proponują i propagują takie zarządzenia wewnętrznie – tam dzieci uczą się regularnie pierwszej pomocy. Jak widać mamy pieniądze, świetnie zorganizowany system nauki. Pomóżcie nam, aby samorządy lobbowały wprowadzenie tego przedmiotu jako podstawy w 1-szej,2-giej, 3-ciej klasie podstawowej. – Jurek Owsiak, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Do tej pory Programem objętych zostało:

30 623 nauczycieli z 12 557 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Blisko 3 miliony dzieci poznało podstawy pierwszej pomocy.
Każdego roku kolejne szkoły zgłaszają się do programu, co pokazuje, że należy więcej uwagi zwrócić na promocję edukacji pomocy przedmedycznej i stworzyć narzędzia, aby zwiększać świadomość w tematach pierwszej pomocy.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram