4 stycznia w Białymstoku Jerzy i Lidia Owsiak w imieniu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazali w darze nowoczesną karetkę typu S dla Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa. Wartość przekazanego pojazdu wynosi 542 573,25 złotych! Specjalistyczne wyposażenie umożliwi przewóz dzieci w stanie zagrożenia życia.

Na wartość przekazanej karetki składają się: samochód z zabudową, sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie karetki (m.in. nowoczesny respirator transportowy) a także chociażby roczne ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych.

Dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na polskie drogi wyjechały 32 karetki najróżniejszych typów (o wartości od kilkuset tysięcy do nawet blisko miliona złotych, w zależności od wyposażenia) zakupione dzięki środkom zebranym podczas finałowych zbiórek. Tylko w 2018 roku Orkiestra przekazała polskim szpitalom 4 specjalistyczne ambulanse o łącznej wartości ponad 2 600 000 złotych, które realizują transporty na terenie m.in. woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a od dziś nowoczesna karetka typu S będzie wykorzystywana do transportu medycznego dzieci z Białegostoku i województwa podlaskiego.

– Za chwilę kolejny, 27 Finał WOŚP, ale nasza całoroczna działalność nie zwalnia i cały czas do szpitali w całej Polsce trafiają kolejne urządzenia medyczne z serduszkami WOŚP – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Przekazywana dzisiaj karetka to odpowiedź na pilną potrzebę białostockiego szpitala i jest to kolejny już w tym roku ambulans zakupiony za środki zebrane w Finale WOŚP, za co kłaniamy się wszystkim tym którzy są z nami, wspierają nas i co roku grają z Orkiestrą. Dzięki temu do dziś udało nam się w sumie zebrać prawie miliard złotych, a w polskich szpitalach pracuje 60 tysięcy urządzeń przekazanych przez WOŚP. Dziś do tej listy dopisujemy kolejną pozycję, czyli nowoczesny ambulans w Białymstoku.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży. Realizuje wielospecjalistyczne świadczenia medyczne w systemie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej. W 16 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób, a w 34 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. Szpital dysponuje 331 łóżkami oraz 6 stanowiskami do dializoterapii.

Odbierając kluczyki do pojazdu dyrektor UDSK, prof. dr hab. Anna Wasilewska podziękowała Jurkowi Owsiakowi i Fundacji: – Dzieci, które trafiają do naszego szpitala często wymagają przewiezienia do innych placówek, czy transportu do domu w pozycji leżącej. Dzięki tej karetce rozwiązany będzie problem wożenia pacjentów, który był dla nas sporym, problemem – powiedziała dyrektor Wasilewska. Do tej pory szpital musiał korzystać z usług prywatnych firm transportowych co było kosztowne. Miesięcznie szpital transportował około 30 małych pacjentów.

Szpital, jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” oraz Stację Dializ dla dzieci. Jako jedyna placówka w mieście posiada Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Klinikę Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego działa szkoła, która zapewnia dzieciom kontynuacje nauki w czasie hospitalizacji.

Fundacja WOŚP wspiera białostocki Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny niemal od początku swojej działalności. Do dziś placówka otrzymała w sumie 301 urządzeń medycznych o łącznej wartości ok. 6 954 903,30 złotych. Sprzęt z serduszkami WOŚP wykorzystywany jest na większości oddziałów szpitala. W sumie placówki medyczne w Białymstoku otrzymały od WOŚP wsparcie w wysokości ponad 13 mln złotych.

Podczas nadchodzącego 27. Finału WOŚP na terenie Białegostoku będzie jak zwykle głośno i wesoło. Na ulicach będzie można spotkać ponad 350 wolontariuszy, którzy są zarejestrowani w sztabach przy Stowarzyszeniu „Damy radę” oraz w Młodzieżowym Domu Kultury. Finałowe wydarzenia w mieście rozpoczną się już w środę (9 stycznia) od stand up-u, a w kolejnych dniach organizatorzy zapraszają na pokaz tańca na wieczorku kulturowym, koncert instrumentalny muzyki klasycznej przygotowany przez uczniów szkół muzycznych, halowy turniej piłki nożnej oraz na teatrzyki dla dzieci w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego Arlekin. W finałową niedzielę mieszkańcy Białegostoku będą mogli wziąć udział w Biegu „Policz się z cukrzycą”, posłuchać koncertów na Rynku Kościuszki (wystąpią m.in. Mesajah, Nowator, Sidney Polak oraz lokalne zespoły), obejrzeć pokaz fire show, a punktualnie o 20:00 puścić Światełko do nieba w stronę Dobrych Aniołów.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu poprzednich 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.

27. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019, a jego celem będzie pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W drugą niedzielę stycznia 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOŚP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast na całym świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a o godzinie 20:00 tradycyjnie niebo rozświetli „Światełko do nieba” – happening będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram