Nauka języków obcych niesie wiele korzyści w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego. Jak się okazuje, jest ona również dobra dla naszego zdrowia.

Naukowcy badający wpływ dwujęzyczności i demencji  odkryli, że ludzie, którzy potrafią mówić więcej niż jednym językiem, mają tendencję do rozwoju demencji do pięciu lat później niż osoby jednojęzyczne. Mówienie więcej niż jednym językiem zapewnia stałe ćwiczenia dla mózgu, a utrzymywanie aktywności mózgu jest jednym ze sposobów na opóźnienie wystąpienia demencji.

Dzięki nauce języków nie tylko podwyższamy swoje kwalifikacje zawodowe, co zwiększa szanse na awans, ale też możemy skutecznie komunikować się podczas wyjazdów za granicę.

Nauka języka może sprawić, że będziesz mądrzejszy, usprawnisz proces podejmowania decyzji, a nawet utrzymasz swój mózg w zdrowiu na starość!

O korzyściach płynących z nauki języków obcych rozmawialiśmy z Szymonem Marciniakiem, certyfikowanym nauczycielem języka angielskiego.

Anna Borkowska, portal www.senior24h.pl: Mówi się, że języków obcych można uczyć się w każdym wieku. Czy to prawda?

Szymon Marciniak: Zdecydowanie tak. Co ciekawe, potocznie uważa się, że to dzieci uczą się języków najszybciej, a jest to nieprawda. Najszybciej uczą się właśnie osoby dorosłe. To one, dzięki zdobytemu doświadczeniu i wewnętrznej motywacji, potrafią bardzo szybko przyswoić język obcy. Osoby starsze cechuje również wysoka wewnętrzna motywacja – uczą się dla siebie samych, a nie dla ocen w dzienniku. Niestety, w przypadku seniorów, problemem może być słabsza pamięć, ale to właśnie dzięki nauce języka, można tę pamięć znacząco poprawić.

Anna Borkowska: Czy seniorzy chętnie uczęszczają na kursy językowe?

Szymon Marciniak: Tak. Wiele Uniwersytetów Trzeciego Wieku posiada w swojej ofercie zajęcia językowe. Seniorzy najlepiej czują się pracując w małych grupach i dobrze jest, jeżeli sala do zajęć jest stosunkowo cicha. Istotna jest również długość trwania takich zajęć – seniorzy lepiej pracują w trakcie krótszych spotkań (do 30 minut) i przy większej ich częstotliwości, np. trzy razy w tygodniu.

Anna Borkowska: Jaka metoda nauki języków jest najlepsza w przypadku osób starszych?

Szymon Marciniak: Najważniejsze jest zadbanie o wygodę. Dlatego wspominałem o cichym miejscu i krótszych spotkaniach. Warto zadbać także o odpowiednią porę, gdy jeszcze nie jesteśmy zmęczeni, a nawet o wygodne siedzenie. Co do metody, to istotne jest, żeby nie spieszyć się z poznawaniem nowego materiału i nawet połowę zajęć poświęcić na powtórki. Dobrym pomysłem jest też udać się na kurs z przyjaciółmi – w grupie zawsze raźniej, a seniorzy często obawiają się popełniania błędów przed osobami obcymi.

Wracając do metody. Przy okazji wyjazdów zagranicznych, najbardziej przydatne są: rozumienie ze słuchu, mówienie oraz czytanie np. napisów na tablicach informacyjnych. Dlatego najlepiej w przypadku seniorów, sprawdza się duża ilość materiału audio i powtarzania po lektorze. Materiały do czytania będą również istotne, gdyż nie tylko pozwolą poznać pisownię angielską, która jest bardzo złożona, ale także umożliwią lepsze zapamiętanie materiału. Jeżeli senior usłyszy dane wyrażenie, powtórzy je, oraz przeczyta, to będzie z nim miał kontakt trzykrotnie – zdecydowanie łatwiej jest je wtedy zapamiętać i użyć.

Anna Borkowska: Co najczęściej motywuje seniorów do uczenia się języków obcych?

Szymon Marciniak: Wiele osób od zawsze chciało uczyć się języka obcego, ale nigdy nie miała wcześniej na to czasu. Duża część osób ma rodziny zagranicą i chcą łatwiej komunikować się ze swoimi wnuczętami, gdy Ci przyjeżdżają w odwiedziny.

Są również osoby aktywne zawodowo, które coraz częściej mają kontakt z językiem angielskim, dzięki swobodnemu przemieszaniu się obywateli Unii Europejskiej.

Anna Borkowska: Jaki język obcy, poza angielskim, cieszy się największą popularnością wśród seniorów?

Szymon Marciniak: Są to języki: niemiecki i francuski. Wielu seniorów ma członków rodziny mieszkających lub pracujących w tych krajach. Niektórzy nawet myślą o podjęciu pracy właśnie Niemczech.

Anna Borkowska: Co by Pan poradził osobom, które boją się nauki języka obcego? Jak by je Pan zachęcił do przyjścia na kurs?

Szymon Marciniak: Nauka języka obcego jest podobna do nauki każdej innej umiejętności. Wymaga nieco czasu i wytrwałości. Trzeba też pamiętać, że robienie błędów jest częścią uczenia się. Nie ma niemowlaka, który nie przewrócił się ucząc się chodzić.

Warto też skoncentrować się na skutecznej komunikacji, a niekoniecznie na poprawności gramatycznej. Jeżeli chcemy potrafić zamówić kawę w londyńskiej kawiarence, to istotne jest dla nas, aby ktoś zrozumiał, jaki rodzaj kawy chcemy, w jak dużym kubku i ile mamy zapłacić. Potrzebne nam będzie kilka wyrażeń, umiejętność zrozumienia pytań sprzedawcy i udzielenie odpowiedzi. Miejmy na uwadze to, że celem sprzedawcy jest podać nam kawę, a nie ocenić nasz poziom zaawansowania językowego. My byśmy przecież nie wyśmiali Anglika pytającego łamaną polszczyzną nas o drogę do szpitala, a raczej chcieli mu pomóc. Pamiętajcie o tym zawsze, gdy zaczniecie odczuwać blokadę przed mówieniem.

Anna Borkowska: Prowadzi Pan podcast [audycja radiowa w internecie – przyp. red.] o nazwie „Kwadrans na angielski” (www.KwadransNaAngielski.pl), który uczy mówić po angielsku od podstaw. Dzięki temu, że jest to forma audio, z pewnością jest to atrakcyjna propozycja dla czytelników naszego portalu. Czy może Pan zdradzić więcej na ten temat?

Szymon Marciniak: Pomysł podcastu zrodził się około roku temu. Wybrałem format audio, gdyż widzę jak wiele osób ma problem z odezwaniem się w języku obcym. Lata edukacji wypaczyły nasz ogląd języka – koncentrujemy się na gramatyce i pisowni, a większość testów i kartkówek jest w formie pisemnej. Natomiast język istnieje „pomiędzy” ludźmi, a konwersacje są jego najbardziej naturalną formą. Dlatego też w podcaście umieściłem postać nauczyciela i ucznia, aby móc naśladować przeciętną rozmowę pomiędzy nimi.

Odcinki podcastu są dostępne w internecie całkowicie za darmo i można słuchać każdej lekcji wielokrotnie. Dzięki temu, każdy może się uczyć w swoim tempie. Co więcej, każde wyrażenie powtarzane jest kilkukrotnie w celu lepszego zapamiętania, łatwiejszego zrozumienia, ale też i wytworzenia pewnej automatyzacji. Z czasem uczeń nie będzie musiał zastanawiać się jak coś powiedzieć po angielsku, tylko zanim dobrze pomyśli, z jego ust wydobędzie się właściwe wyrażenie po angielsku. Mam nadzieję, że dzięki Kwadransowi na angielski i powtarzaniu wyrażeń w nim zawartych, więcej osób nabierze śmiałości do mówienia po angielsku.

Anna Borkowska: 5 największych zalet nauki języka obcego, to?

Szymon Marciniak: Poprawa pamięci, szansa na awans zawodowy, podniesienie poczucia własnej wartości, większe poczucie swobody w podróży, możliwość poznania nowych kultur.

Anna Borkowska: Dziękuję za rozmowę.

Szymon Marciniak: Dziękuję za zaproszenie. Mam nadzieję, że będę miał okazję spotkać się z częścią Państwa czytelników, dzięki podcastowi Kwadrans na angielski.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram