Jak pokazują badania, wśród osób regularnie pijących herbatę, ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, jest nieco poniżej średniej.

Wykorzystując dane zebrane od 6,2 tysiąca wolontariuszy, naukowcy byli w stanie udowodnić, że substancje zawarte w herbacie są dobre dla serca. Główną przyczyną zawału serca jest cholesterol, który zatyka naczynia wieńcowe. W efekcie, mięsień sercowy nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, a to powoduje obumieranie tkanek serca.

Umiarkowane użycie herbaty, jak wykazały badania, skutecznie zapobiega atakom serca i udarom mózgu. Przeciwutleniacze zawarte w liściach herbaty, stanowią dodatkową ochronę.

W innym badaniu, naukowcy z Tajwanu dowiedli, że tylko jedna filiżanka herbaty dziennie przez cały rok, wzmacnia warstwę mięśniową tętnic. Czynnik ten jest kluczowy dla zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram