Uniwersytet Trzeciego Wieku, UTW to placówka dydaktyczna dla osób w wieku poprodukcyjnym, zwanym trzecim wiekiem. Jeśli jesteś seniorem, który na emeryturze nie lubi siedzieć bezczynnie, lubi poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, to propozycja studiowania jest skierowana właśnie do Ciebie!

Często osoby po 50 roku życia, emeryci i renciści po zakończeniu aktywności zawodowej nie są w stanie samemu wykorzystać tak dużej ilości wolnego czasu, lub wolą go wykorzystać na bardziej praktyczne i przydatne zajęcia. Uniwersytety Trzeciego Wieku dają możliwość seniorom poszerzania swojej wiedzy, rozpoczęcia nauki zupełnie czegoś nowego, związanego z zainteresowaniami. Również mogą być spełnieniem marzeń, związanych z rozwojem i dalszym kształceniem, które wcześniej zostały odłożone z różnych powodów, np. stawianiem na pierwszym miejscu założenie rodziny, wychowanie dzieci czy z niechęcią zaprzestania rozwoju zawodowego.  Znaczna cześć osób odkłada na dalszy plan swoje wykształcenie gdy w życie wchodzi zakładanie rodziny, czy zadowalająca, dobrze płatna praca. Lecz gdy człowiek odchodzi na emeryturę i ma czasu wolnego znacznie więcej może powrócić do spełniania swoich wcześniejszych marzeń jakimi są studia.

W Polsce w ramach aktywizacji seniorów i przeciwdziałaniu ich wykluczeniu ze społeczeństwa z powodu wieku, tworzy się miejsca oferujące różnorodnego rodzaju szkolenia, kursy i warsztaty. Takim miejscem są Uniwersytety Trzeciego Wieku. W województwie kujawsko-pomorskim  takich uniwersytetów mamy dosyć sporo a ich oferty kształcenia są bardzo interesujące. Oto wybrane Uniwersytety Trzeciego Wieku, które w tym województwie cieszą się ogromną popularnością:

-Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znajduję się on na ul. Gagarina 11 w Toruniu. W celu rekrutacji można kontaktować się z uczelnią pod numerem telefonu: 56-611-46-91 oraz za pośrednictwem bezpłatnej infolinii: 800-809-809 i również poprzez pocztę elektroniczną: rekrutacja@umk.pl.

-Uniwersytet Każdego Wieku w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy. Uczelnia ta to platforma spotkań międzypokoleniowych, gdzie upowszechniana jest idea uczenia się niezależnie od wieku. Możemy ją znaleźć na ul. Fordońskiej 74 w Bydgoszczy. Pracownicy Uniwersytetu chętnie udzielają informacji dotyczących rekrutacji pod numerem telefonu: 525829 100/101/131 lub poprzez pocztę elektroniczną: rekrutacja@wsb.bydgoszcz.pl.

-Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na tej uczelni znajdziemy szereg zajęć spełniających różnorodne zainteresowania jak i również formy spędzania czasu poza uczelnią, np.. Kino Trzeciego Wieku. Więcej informacji można zobaczyć na stronie: www.kutw.ukw.pl

Kolejnymi mniej popularnymi uczelniami dla osób starszych są:

-UTW w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie: WWW.u3w.byd.pl

-Uniwersytet Trzeciego Wieku- Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Ich strona internetowa to: utw.utp.edu.pl

-Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Demokracji im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Grudziądzu. Więcej informacji na stronie: wsd.info.pl/uniwersytet-trzeciego-wieku.html

-UTW w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Więcej informacji na stronie: www.wszs.tuchola.pl

 

Patrycja Stańczak

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram