Nietrzymanie moczu dotyczy sytuacji, w której kobieta cierpi na przypadkową lub mimowolną utratę kontroli nad jej pęcherzem. Kobiety doświadczają nietrzymania moczu dwa razy częściej niż mężczyźni. Mają na to wpływ takie czynniki, jak: ciąża i poród, menopauza i struktura kobiecego układu moczowego. Starsze kobiety, częściej niż młodsze kobiety, doświadczają nietrzymania moczu. Ale nietrzymanie moczu wcale nie jest nieuniknione wraz z wiekiem. Inkontynencja jest uleczalna i to w każdym wieku.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

Nietrzymanie moczu występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn i znacznie częściej u starszych kobiet niż u młodszych. Szacuje się, że 10% amerykańskich kobiet w wieku poniżej 65 lat, cierpi na nietrzymanie moczu, w porównaniu do 35% osób w wieku powyżej 65 lat. W przypadku mężczyzn, jest to 1,5% mężczyzn w wieku poniżej 65 lat i 22% osób w wieku powyżej 65 lat.

Jakie są objawy nietrzymania moczu u kobiet?

Chroniczne nietrzymanie moczu jest klasyfikowane zgodnie z okolicznościami utraty moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to utrata moczu podczas skurczów brzucha, spowodowana kichaniem, śmiechem, kaszlem, ćwiczeniami i innymi podobnymi działaniami. Pęcherz nadreaktywny to stan, w którym chęć oddania moczu jest nagła i skrajna, a mocz jest wydalany przed dojściem do łazienki. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w pęcherzu jest minimalna ilość moczu.

Jak leczy się nietrzymanie moczu u kobiet?

Ostre nietrzymanie moczu związane z infekcjami, kamicą nerkową lub działaniem niepożądanym leków często ustępuje, gdy pierwotny problem zostanie skutecznie wyleczony. Jak zauważono, chroniczne nietrzymanie moczu może być skutkiem wielu różnych czynników. Charakter środków terapeutycznych jest dostosowywany do indywidualnego pacjenta. Nietrzymanie moczu najczęściej jednak leczy się poprzez wzmacnianie mięśni dna miednicy, stymulację elektryczną, leki hamujące nadmierną aktywność pęcherza lub też procedury chirurgiczne.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram