Technologia ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na życie seniorów. Dzięki takim urządzeniom, jak Amazon Echo i Google Home, seniorzy mogą używać nowoczesnej technologii do wyłączania świateł, zamykania drzwi, kontrolowania ustawień urządzeń, ustawiania przypomnień werbalnych i tworzenia list zakupów.
Seniorzy, czy to mieszkający w prywatnym domu, czy w domach opieki, mogą używać takiego urządzenia, aby sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze wiadomości, zagrać w ciekawe gry – lub nawet wysłuchać, jak komputer czyta im na głos książkę.
Jakie dokładnie korzyści niesie Google Home?
Google Home to superinteligentny głośnik, którego mózgiem operacyjnym jest Asystent Google. Urządzenie umożliwia użytkownikom wypowiadanie poleceń głosowych w celu interakcji z usługami za pośrednictwem inteligentnego asystenta osobistego Google o nazwie Google Assistant. Duża liczba usług, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jest zintegrowana, umożliwiając użytkownikom słuchanie muzyki, sterowanie odtwarzaniem filmów lub zdjęć lub otrzymywanie głosowej aktualizacji wiadomości.
Urządzenia Google Home mają również zintegrowaną obsługę automatyki domowej, pozwalając użytkownikom kontrolować inteligentne urządzenia domowe za pomocą głosu. Wiele urządzeń Google Home można umieścić w różnych pokojach w domu, w celu zsynchronizowanego odtwarzania. W maju 2017 r. Google ogłosiło wiele aktualizacji funkcji Google Home, w tym: bezpłatne telefonowanie bez użycia rąk w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie; proaktywne aktualizacje przed zaplanowanymi wydarzeniami; reakcje wizualne na urządzenia mobilne lub telewizory z obsługą Chromecasta; transmisję audio przez Bluetooth; oraz możliwość dodawania przypomnień i terminów do kalendarza. Urządzenie to potrafi więc naprawdę sporo. Jego wadą jest jednak to, że nie wszystkie jego funkcje są dostępne w Polsce. Póki co, gadżet można nabyć tylko w USA i Wielkiej Brytanii. Nie jest on szczególnie drogi – kosztuje 129 dolarów, czyli około 480 zł.
Najważniejsze funkcje Google Home
Asystent Google nie tylko jest w stanie odpowiedzieć nawet na bardzo skomplikowane pytania, ale też może sterować różnymi urządzeniami w domu. Przykładowo, jeśli posiadamy inteligentne termostaty (np. firmy Nest), możemy zsynchronizować je z Google Home, dzięki czemu za pomocą tylko jednej komendy, możemy zmienić temperaturę w pomieszczeniu albo całym domu. Przykładami innych obsługiwanych urządzeń są: cyfrowy odtwarzacz multimediów Chromecast oraz produkty SmartThings, Philips Hue, LIFX, LightwaveRF i Logitech Harmony. Minusem urządzenia jest fakt, że komunikacja z Asystentem Google odbywa się tylko w języku angielskim, co może stanowić utrudnienie w przypadku seniorów. Na szczęście, nie trzeba mieć doskonałej wymowy, gdyż nawet kiepski angielski akcent nie jest przeszkodą dla Asystenta. Za pośrednictwem głośnika możemy wydawać komendy oraz sterować alarmem antywłamaniowym, termostatem, roletami, a nawet bramą. Dzięki Google Home możemy także posłuchać muzyki, odsłuchać książkę oraz obejrzeć ulubiony film. Przykłady obsługiwanych usług to: Google Play Music, Spotify i iHeartRadio, Netflix, YouTube i Google Photos dla filmów i zdjęć, Google Calendar i Google Keep dla zadań oraz CNN, CNBC i The Wall Street Journal dla aktualizacji wiadomości. Nowe usługi są integrowane na bieżąco.
Nieoficjalnie mówi się o tym, że Google pracuje już nad polskojęzyczną wersją urządzenia. Czy tak się stanie? Czas pokaże.