Internet cieszy się coraz większym poparciem wśród seniorów. Starsze osoby coraz więcej czasu spędzają przeglądając portale internetowe i sklepy w sieci, szukają też odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Seniorzy w Internecie spędzają, sporo  czasu. Najczęściej deklarują, że w  sieci spędzają od 2 do 4 godzin korzystając z niego na telefonie lub komputerze, chociaż coraz więcej starszych osób jest zwolennikiem tabletów, tak twierdzi  36 procent respondentów, tylko 26 procent zadeklarowało, że w internecie spędza około godziny dziennie. Seniorzy w internecie przeglądają portale związane z poradami zdrowotnymi, apteki internetowe, księgarnie oraz sklepy ze sprzętem RTV/AGD.

Seniorzy podobnie jak inni użytkownicy sieci w poprzednim, jak i obecnym roku wiele razy poszukiwali informacji związanych z Covid-19. Chcieli też zdobyć informacje o rentach, emeryturach czy informacje prawne, seniorów też interesowały informacje zdrowotne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też listy leków refundowanych.

Z dostępnych informacji wynika, że już co trzeci senior robi zakupy przez internet. Osoby starsze co prawda nie robią w internecie tak wielu zakupów, jak młodsze grupy jednak w ciągu ostatnich lat, a szczególnie w ostatnim czasie  można zauważyć znaczny wzrost. W grupie wiekowej 55-64 lata szacuje się, że ponad 30 proc. dokonuje zakupów on-line. A w grupie wiekowej 65+ takich osób jest odrobinę mniej.

Największym zainteresowaniem zakupowym  wśród seniorów cieszą się: odzież i akcesoria, kosmetyki i perfumy, książki. Dla osób starszych internet to nie tylko miejsce gdzie, robią zakupy czy też poszukują informacji, sieć stała się dla nich miejscem nawiązywania nowych znajomości poprzez grupy dyskusyjne, czaty. Dużym zainteresowaniem wśród osób w dojrzałym wieku cieszą się  portale randkowe.

Co ważne wraz z rozwojem i poszerzaniem się zainteresować seniorów i poprzez to, że starsze osoby docierają do coraz nowszych zastosowań internetu, zmienił się też sposób korzystania z sieci
Obecnie większość seniorów korzysta, ze smartphone to ponad 60 procent. To duży wzrost w stosunku do roku 2016 bo było to zaledwie 40 procent przy zdecydowanie niższym wskaźniku wiekowym.

 

Magdalena Wróbel

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram