Każdy senior ceni sobie prostotę, wygodę oraz spokój.  Niestety nie każde mieszkania spełniają odpowiednie funkcje przystosowane dla osób starszych. Seniorzy potrzebują bardzo dużo przestrzeni, by móc swobodnie się poruszać. Ważne jest również otoczenie, w którym mieszka starsza osoba. Seniorzy wybierają zazwyczaj spokojne osiedla pełne zieleni, parków oraz lasów a dzięki temu mogą aktywnie spędzić czas, odetchnąć świeżym powietrzem oraz odpocząć od tłumu i hasłu roznoszącego się z ulicy. Plusem będzie również pobliski dostęp do usług medycznych oraz handlowych.

Bardzo ważne jest by mieszkanie znajdowało się na parterze bądź w bloku, gdzie dostępna jest winda, by ułatwić dotarcie na ewentualne piętro.  Na naszym rynku również powstaje wiele urządzeń, są to na przykład krzesła przy-schodowe, które ułatwiają bezpieczne przemieszczenie się pomiędzy piętrami. Jest to bardzo potrzebne właśnie tym seniorom, którzy mają ograniczoną sprawność ruchową i samodzielne zejście ze schodów sprawia im trudności.

Chciałabym również wymienić tutaj parę przykładów, które ułatwią codzienne funkcjonowanie seniora w swoim mieszkaniu.

  • Drzwi wejściowe przede wszystkim, powinny być antywłamaniowe po to by zapewnić większe bezpieczeństwo dodatkowo, nie powinny sprawiać żadnych trudności podczas ich otwierania oraz zamykania.
  • Kuchnia powinna być przestronna, po to by senior mógł się swobodnie po niej poruszać. Szafki powinny być w zasięgu seniora, po to by unikać wszelkich pochyleń bądź stawania na taboretach.
  • W wyposażeniu łazienki powinien znajdować się prysznic, najlepiej z płaskim brodzikiem, z matą antypoślizgową oraz z dodatkowym krzesełkiem, natomiast wanna powinna mieć dodatkową drabinkę oraz poręcze dzięki którym senior swobodnie będzie mógł wejść i wyjść.
  • W sypialni najważniejszym meblem jest łózko. Tutaj przede wszystkim trzeba zadbać o wygodny materac, jego dobór zależy do indywidualnych potrzeb. Obok łóżka powinny znajdować się podpory, by ułatwić wstawanie.

Lena Lewandowska

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram