Od dawna mówi się, że psy są przyjaciółmi człowieka. Kochają bezgranicznie, są wierne i oddane. Takich przyjaciół bez wątpienia potrzebują osoby starsze, które często żyją samotnie.

Zalety posiadania psa są liczne. Posiadanie czworonoga wymaga wychodzenia na spacery co zmusza do wyjścia domu. Ruch i zmiana otoczenia wpływają pozytywnie na stan zdrowia i umożliwia nawiązanie kontaktu chociażby z innymi posiadaczami czworonogów. Głaskanie psa uspokaja oraz obniża ciśnienie krwi. Dbanie o psa, konieczność karmienia i pielęgnacji sprawia że senior czuje się potrzebny. Nie każdy pies nadaje się jednak dla osoby starszej. Czym należy się kierować wybierając pupila?

Szczeniak niezależnie od rasy będzie od nas wymagał bardzo wiele energii. Młody pies potrzebuje  dużo zabawy jak i w pierwszym okresie może zostawiać w domu niespodzianki. Wiadomo też że szczeniak będzie z nami 10-15 lat. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia seniora opieka nad zwierzakiem w dłuższej perspektywie czasowej może być utrudniona lub wręcz niemożliwa. Warto więc pomyśleć o adopcji psa starszego, który jest już ułożony. Wiele takich psów przebywa w schroniskach dla zwierząt.

Pies dla seniora nie powinien też być duży. Duże zwierzęta są z reguły silne. Kiedy taki pies pociągnie może spowodować upadki prowadzące do powstania stłuczeń, zwichnięć a nawet złamań. Posiadanie dużego psa wiąże się także z większymi wydatkami na jego karmę oraz leczenie, w przypadku gdy zwierzak zachoruje. Na mniejszego czworonoga zdecydowanie łatwej wpłynąć niż dużego. Małego psa choćby można wziąć na ręce, przesunąć, gdy zajdzie taka potrzeba, utrzymać na smyczy w niebezpiecznej sytuacji.

Nie zbyt dobrym wyborem będą także psy wymagające dużo ruchu. Spacery z psem mają dobry wpływ na stan zdrowia seniorów, jednak nie powinny być to spacery zbyt długie oraz zbyt forsowne. Niektóre rasy psów, jak np. husky muszą dużo biegać. W ich przypadku sam spacer nie wystarczy.

Jakie zatem rasy są szczególnie polecane seniorom?

Zalicza się do nich: maltańczyki, grzywacze chińskie, pudle, cocker spaniele, jamniki, hawańczyki, szpice, chihuahua a także niewielkie kundelki.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram