Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych podjęli próbę określenia maksymalnego czasu, w którym dana osoba może znajdować się w pozycji siedzącej, bez szkody dla jej zdrowia. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” i krótko donosi o nich American College of Physicians.
Eksperci zalecają przebywanie w pozycji siedzącej nie dłużej niż przez pół godziny. W przypadku pracy biurowej, naukowcy proponują wykonywanie co 30 minut krótkich przerw, które warto poświęcić np. na krótki spacer. Autorzy doszli do swoich wniosków po zbadaniu związku między czasem siedzenia a oczekiwaną długością życia u około ośmiu tysięcy respondentów w wieku 45 lat i starszych.
Uzyskane dane wskazują, że przeciętny człowiek, średnio przez około 12,3 godziny dziennie, znajduje się w pozycji siedzącej. Minimalne ryzyko śmiertelności dotyczyło osób, które opuszczały pozycję siedzącą co najmniej co pół godziny.
W czerwcu 2016 r., lekarze z Norwegii, Australii i USA wykazali, że aby całkowicie wyeliminować negatywny wpływ siedzącego trybu życia, kobiety i mężczyźni powinni pamiętać o umiarkowanym wysiłku fizycznym.