Jednym z kluczy do zrozumienia seniorów w miarę procesu ich starzenia się, jest poznanie spraw i leków, które ich niepokoją. Nasi rodzice nie zawsze potrafią lub chcą otwarcie mówić o swoich problemach, ale z pewnością spędzają im one niejeden sen z powiek. Czy możemy jakoś im pomóc? Tak – wystarczy szczera i spokojna rozmowa. Zapewnienie ich o tym, że są dla nas ważni i chcemy im pomóc.
Przedstawiamy 7 rzeczy, które najbardziej niepokoją seniorów.
Utrata niezależności
Spędzamy całe życie ucząc się niezależności i dbania o siebie. Myśl o przeniesieniu tej odpowiedzialności na innych, może być przerażająca. Pamiętasz, kiedy nie mogłeś się doczekać ukończenia 18 lat, aby być prawnie niezależnym od swoich rodziców? Ta niezależność jest czymś, co wszyscy cenimy, ponieważ jest rdzeniem życia na własnych warunkach. Osoby starsze zaczynają dostrzegać spowolnienie tej niezależności, gdy pogarsza się ich zdrowie. Ważne jest, aby zachowali jak najwięcej kontroli nad swoim życiem, więc zamiast podejmować za nich ważne decyzje, zawsze staraj się pytać, czy możesz im jakoś pomóc.
Pogorszenie pamięci
Seniorzy często obawiają się, że mogą zapomnieć o wszystkim, co kiedyś kochali. Ten strach zazwyczaj wyraża się poprzez gromadzenie lub inne zachowania związane z lękiem. Stwórz pudełko pełne cennych pamiątek lub pomóż swoim ukochanym zrobić album pełny starych zdjęć. Posiadanie namacalnego związku z przeszłością, może być dla nich bardzo uspokajające.
Niemożność prowadzenia samochodu
Oddanie samochodu to poważny cios dla seniorów. To jeszcze jeden akt niezależności, z którego muszą zrezygnować. Po odstawieniu auta nie będą już mogli swobodnie poruszać się po mieście, tylko będą musieli polegać na innych. Pamiętasz wolność, jakiej doświadczyłeś, kiedy po raz pierwszy dostałeś kluczyki od swojego samochodu? To niezależność, którą wielu seniorów obawia się utracić.
Izolacja lub samotność
Wielu seniorów traci przyjaciół i bliskich z powodu chorób lub dlatego, że nie są w stanie podróżować. Staraj się pomóc ukochanej osobie planować wycieczki z przyjaciółmi i zachęcaj członków rodziny do regularnego odwiedzania ich. Jeśli Twój ukochany rodzic nie ma już znajomych lub rodziny, pomóż mu odnaleźć grupy społeczne, np. kluby dla seniorów, do których może dołączyć.
Śmierć współmałżonka lub innego członka rodziny
Większość seniorów martwi się bardziej o utratę bliskiej osoby niż o własną śmierć, a strach przed utratą opiekuna może być niezwykle silny. Rozmowa na temat ewentualnych rozwiązań jest najlepszą odpowiedzią, ponieważ pozwala rodzicowi patrzeć w przyszłość bardziej obiektywnie.
Problemy zdrowotne
Twoi starzejący się rodzice widzą, że ich kondycja fizyczna z roku na rok się pogarsza. Zastanawiają się, jak długo będą mogli robić rzeczy, które lubią. Pogorszenie zdrowia oznacza oczywiście utratę niezależności i często jest bardzo trudnym tematem do rozmowy. Twoi rodzice z czasem mogą osiągnąć punkt, w którym będą potrzebowali codziennej pomocy innych osób.
Brak środków do życia
Wielu seniorów obawia się, że pewnego dnia zabraknie im środków do życia. Nawet ci, którzy zawsze byli ostrożni i mądrze zarządzali swoimi finansami, martwią się, że nie będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy, żeby godnie żyć. Osoby starsze często martwią się tym, co się z nimi stanie – i jakim ciężarem będą dla swoich bliskim. Czasem trudno jest mówić o pieniądzach, ale powinniście podjąć próbę przeprowadzenia takiej rozmowy. Upewnij się, że Twoi rodzice są w stanie pokryć swoje podstawowe wydatki, a następnie zacznij dyskusję na temat ich długoterminowych planów finansowych.
Jak widać, problemy związane ze starością nie zawsze dotyczą tylko sfery fizycznej. Seniorzy stawiają czoła różnorodnym wyzwaniom związanym z wiekiem, z których wiele można załagodzić udzielając im profesjonalnej pomocy psychologicznej.
***
Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?
ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami
W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.
ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.
ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.