Naukowcy z Globalnego Instytutu Zdrowia w Barcelonie (Hiszpania) doszli do wniosku, że długa przerwa między ostatnim posiłkiem a snem, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „International Journal of Cancer”.

Eksperci przeanalizowali 621 przypadków raka prostaty i 1205 przypadków raka piersi. Grupy kontrolne obejmowały 872 mężczyzn i 1321 kobiet. Wśród uczestników badania przeprowadzono ankietę, podczas której poinformowali oni naukowców o czasie snu i przyjęciu ostatniego pokarmu.

Okazało się, że w przypadku tych, którzy poszli spać dwie godziny po kolacji, ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych zmniejszyło się o 20 procent w porównaniu z uczestnikami, którzy poszli spać zaraz po ostatnim posiłku. Podobny efekt zaobserwowano u tych, którzy jedli do godziny 21 w porównaniu z ludźmi, którzy jedli po godzinie 22.

Eksperci uważają, że główną rolę w tym odgrywają rytmy okołodobowe. Rytm okołodobowy warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gdyż pozwala na dostosowanie licznych procesów wewnętrznych do zmieniających się cyklicznie warunków środowiskowych.

Zdaniem naukowców, jeśli wyniki zostaną potwierdzone przez innych badaczy, pomoże to w tworzeniu nowych zaleceń dotyczących profilaktyki raka.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram