Z czego tak naprawdę składa się brud? Jaka jest dokładnie różnica między sprzątaniem a porządkowaniem?  Jaki jest najbardziej efektywny sposób na czyszczenie domu? Przyjrzymy się bliżej i odkryjemy tajemnice nielubianego, lecz koniecznego i stale obecnego w naszym życiu zajęcia, jakim jest sprzątanie.

 

Kiedy kurz przejmuje kontrole

 

Wszyscy znamy to doskonale: dom lśni czystością po gruntownym sprzątaniu. Wszystko od piwnicy po strych błyszczy. Nie potrzeba jednak wiele czasu by na meblach i sprzętach pojawiła się cienka warstewka kurzu.

Niestety, mycie, zamiatanie i odkurzanie zapewnia tylko chwilowe wytchnienie, ponieważ kurz niezmiennie pojawia się wszędzie tam, gdzie mieszkają ludzie. Ale skąd i tak bierze się kurz i z czego się składa?

 

Powiększenie winowajcy naszej ciągłej potrzeby walki z zabrudzeniami w domu – kurzu, za pomocą mikroskopu elektronowego daje nam pewne odpowiedzi. Pył jest „zróżnicowaną mieszaniną” cząstek o różnych rozmiarach, które się gromadzą i wiążą ze sobą. Jest to różnorodna pod względem struktury mieszanina, na którą składają się martwe komórki skóry, włókna dywanu, sierść zwierząt i inne drobne cząstki, – jest to niestety istna uczta dla nieproszonych gości, takich jak roztocza kurzu, bakterie i zarodniki pleśni. W zależności od wielkości cząstek i ich wagi, kurz jest albo przenoszony w każdy zakątek domu z cyrkulującym powietrzem, albo na stałe dryfuje po pokojach nie osiadając.

 

Skład kurzu domowego różni się w zależności od pomieszczenia, lokalizacji mieszkania, a także liczby mieszkańców i ich sposobu życia. Dużą część tego kurzu wnosimy do domu na butach. I dlatego wycieraczki, czy będą to  maty kokosowe czy tekstylne czy profile gumowe służą jako skuteczne „strefy gromadzenia się brudu”. Umieszczone przy wejściach, wyłapują sporą ilość zabrudzeń, które w przeciwnym razie znalazłyby się w holu wejściowym lub innych pomieszczeniach mieszkalnych. Wietrzanie pomieszczeń, choć oczywiście zalecane, powoduje jednak pojawienie się dodatkowej sadzy, zarodników grzybów i pyłków.

Rodzaje zabrudzeń

 

Bardzo ogólnie rzecz biorąc, brud można podzielić na trzy rodzaje:

 

– Grube zabrudzenia, takie jak papierki czy jesienne liście

– Drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek, kurz i ziemia

– Zanieczyszczenia płynne, takie jak woda, olej etc.

 

Co więcej, zanieczyszczenia mogą mieć różne właściwości:

 

– Znajdują się luźno na ziemi, np. w postaci piasku lub pyłu.

– Są one  przymocowane do powierzchni, takie jak pozostałości kleju, białka i tłuszczu.

– Powodują mechaniczne uszkodzenia powierzchni, takie jak piasek i kamienie.

– Zawierają mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy lub grzyby.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram