W zdrowym ciele zdrowy duch! Ach, żeby jeszcze ten duch o wszystkim pamiętał, a zwłaszcza o przyjemnych sprawach! Nie wystarczy zawiązywać supełki, trzeba być aktywnym umysłowo.

Pobudzajmy pamięć!

Kłopoty z pamięcią u seniorów mogą niepokoić. Niektóre wynikają z typowych procesów starzenia się mózgu, inne mogą sygnalizować pojawienie się choroby neurodegeneracyjnej. Bez względu na ich pochodzenie, stymulowanie funkcji intelektualnych na co dzień pozwala lepiej żyć, nawet jeśli pamięć płata figle. Aby pozostać w formie, mózg musi pracować całościowo, co oznacza włączenie czynności wykorzystujących jednocześnie funkcje poznawcze, słownictwo, logiczne myślenie, skojarzenia… w tym celu doradzane jest czytanie, słuchanie rada, oglądanie telewizji, wykonywanie czynności manualnych, majsterkowanie, pracowanie w ogródku, wychodzenie na spotkania z innymi ludźmi.

Czynności kreatywne to także wspaniały sposób, aby pobudzić swój mózg. Przykładem może być wykonanie albumu fotograficznego opowiadającego historię rodziny. To czynność nawet dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Warto układać „Scrabble”, rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy czy karty. Te ostatnie propozycje mają wiele zgrupowań i klubów. Sprawdź w swojej miejscowości!

When the recording tells you to essay paper read questions x to y, you are reading them for the second time
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram