Kondycja naszego mózgu oraz trwałość naszej pamięci, z biegiem lat zaczyna się zmieniać. Starość niesie często za sobą wiele zmian w naszych głowach. Zaczynają doskwierać nam problemy z pamięcią, wolniejsze reakcje przy odpowiadaniu na pytania, problemy z doborem słów. Pojawiają się kłopoty z orientacją, z koncentracją i zachowaniem równowagi, następują zmiany w osobowości, może pojawić się apatia. W efekcie osłabia się jakość życia seniora, coraz większy problem sprawia funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego w wieku senioralnym bardzo ważne jest by zadbać o swój mózg i pamięć, by zahamować lub spowolnić wszystkie powyższe dolegliwości.

Więc jak skutecznie dbać o mózg seniora i rozwijanie pamięci?

Aktywność fizyczna – treningi ciała uwalniają hormony, które powodują wzrost liczby neuronów  mózgu.  Tutaj jako aktywność fizyczną w zupełności wystarczą spacery, przysiady czy marszobiegi . Wszelki ruch i aktywność korzystnie wpływają na kondycje naszego mózgu.

Również by spowolnić starzenie mózgu wskazane jest podtrzymanie aktywności umysłowej. Czytanie czy to książek, artykułów, czasopism doskonale wpływa na rozwój naszej głowy. Nabywanie wiedzy- poznawanie nowych rzeczy, ludzi, dowiadywanie się nowych informacji, ciekawostek.

Rozwiązywanie krzyżówek czy innych gier logicznych, które pobudzają pracę naszego mózgu. Również aktywność społeczna spowalnia starzenie się mózgu, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, udział w różnorodnych przedsięwzięciach społecznych, kontakt z innymi ludźmi, wspólne spędzanie czasu, rozmowa. Starzenie się to fizjologiczny proces wynikający z upływu czasu, który skutkuje osłabieniem aktywności biologicznej u człowieka. Czas jest nieubłagany. Choć na starość nie wynaleziono lekarstwa, odpowiednia profilaktyka pomaga opóźnić i spowalniać ten proces.

Więc jeśli chcesz by kondycja twojego mózgu i trwałość pamięci pozostała jak najdłużej bez zmian, warto być aktywnym fizycznie – i tu wystarczy chociaż 30 minutowy spacer dziennie. Czytaj książki, artykuły czy gazety. Rozwiązuj krzyżówki czy inne gdy logiczne. A przede wszystkim dużo rozmawiaj z innymi ludźmi i przebywaj w towarzystwie. Te proste czynności sprawią, że twój mózg pozostanie młody na dłużej.

Patrycja Stańczak

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram