Nie wystarczy po prostu żyć. Niezwykle ważna jest również jakość naszego życia. Dobra jakość życia jest szczególnie istotna dla osób starszych. Poczucie radości i spełnienia jest tak samo potrzebne, jak regularne wizyty u lekarza.

Oto 5 sposobów na poprawę jakości życia seniorów:

Jeśli cierpisz na depresję, zacznij ją leczyć

Depresja dotyka 6 milionów osób w wieku powyżej 65. lat. Mogą ją uaktywnić stresujące wydarzenia życiowe, takie jak np. przejście na emeryturę lub utrata współmałżonka. Dolegliwość ta może również być spowodowana chorobą lub działaniem niepożądanym leków. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki depresji i uzyskać pomoc od lekarza lub psychologa.

Czuć się przydatnym i potrzebnym

Każdy z nas chce czuć się komuś potrzebny. Kiedy dbasz o osobę starszą, staraj się, aby poczuła się ona tak, jakbyś i Ty nadal potrzebował jej pomocy.

Jeśli jesteś opiekunem, poproś seniora o pomoc w takich zadaniach jak:

Składanie prania
Organizowanie porządku w szufladach
Otwieranie listów
Przygotowywanie listy zakupów spożywczych lub rzeczy do zrobienia w domu
Przygotowywanie obiadu – na przykład krojenie warzyw

Pozostań aktywny fizycznie

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać zarówno ciało, jak i umysł, w równowadze. Ćwiczenia utrzymują prawidłowy przepływ krwi do mózgu, wyostrzając umysł, łagodzą lęk, napięcie, a nawet depresję! Ogólnie rzecz biorąc, po prostu sprawiają, że ​​ludzie czują się lepiej. Ćwiczenia fizyczne usprawniają również nasz układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają jakość snu, poprawiają zdrowie serca, siłę i wytrzymałość.

Bądź aktywny mentalnie

Krzyżówki, sudoku, czytanie i pisanie, są świetnymi ćwiczeniami dla stymulacji mentalnej. Posiadanie bystrego i aktywnego umysłu, poprawia nasze ogólne samopoczucie.

Pozostań w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi

Seniorzy, którzy są izolowani i samotni, żyją krócej i są w większym stopniu narażeni na demencję. Zapobiegnij temu, zachęcając ich i pomagając im pozostać w kontakcie z ludźmi.

Oto kilka sugestii dla seniorów i ich opiekunów:

Jeśli jesteś seniorem, zachęcaj swoją rodzinę i przyjaciół, aby odwiedzali Cię i jedli razem z Tobą posiłki.

Jeśli to Ty jesteś opiekunem – zachęcaj starsze osoby, aby odwiedzały Ciebie.

Jeśli ktoś zaprosi Ciebie do siebie, zorganizuj transport, abyś mógł udać się w pożądane miejsce.

Zachęcaj seniorów do wzięcia udziału w każdej imprezie – urodzinach, imieninach, rocznicach itp.

Zaangażuj ich w jakieś hobby.

Zachęć ich, aby zgłosili się na ochotnika do organizacji kościelnych, społecznych lub charytatywnych.

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie zaoferować samodzielnie należytej opieki, przedyskutuj z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz tego typu wsparcia?

ORPEA POLSKA (wcześniej MEDI-system) od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram