Chociaż nie przeprowadzono, jak dotąd wielu badań klinicznych na temat wpływu seksu na zdrowie osób starszych, nowe badania odkrywają pewną intrygującą prawdę. 

Czy seks jest dobry dla zdrowia starszych osób?

Ogólnie rzecz biorąc, powszechna opinia jest taka, że ​​regularny, przyjemny seks ma korzyści dla zdrowia w przypadku wszystkich grup wiekowych. Jednak, wyniki najnowszych badań kwestionują to założenie – pokazują, że wszystko zależy od płci.

Hui Liu, profesor socjologii na Michigan State University, postanowił zbadać ryzyko sercowo-naczyniowe lub korzyści związane z aktywnością seksualną. Liu przeanalizował dane ankietowe pochodzące od 2204 osób w wieku 57-86 lat. Naukowcy po raz pierwszy zebrali swoje pomiary w latach 2005-2006. Zespół zebrał drugą rundę danych 5 lat później.

Aby ocenić zdrowie układu sercowo-naczyniowego w populacji, zespół odnotowywał szybkie tętno, nadciśnienie i ilość krążącego białka C-reaktywnego (podwyższone poziomy tego białka są oznaką stanu zapalnego i są znane z korelacji z ryzykiem choroby serca). Badacze analizowali także ogólne zdarzenia sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca, niewydolność serca i udar.

Czy seks jest zdrowy dla wszystkich seniorów?

Wyniki nie okazały się całkowicie zgodne z oczekiwaniami. Przeciwnie – wykazano, że starsi mężczyźni uprawiający seks co najmniej raz w tygodniu, częściej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe w ciągu następnych 5 lat. Osoby mniej aktywne seksualnie, miały znacznie mniejsze ryzyko.

Co ciekawe, efekt ten nie został zauważony u starszych kobiet

Uderzająco, odkrywamy, że uprawianie seksu raz w tygodniu lub dłużej, wystawia starszych mężczyzn na ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, które są prawie dwa razy częstsze niż u starszych mężczyzn, którzy są nieaktywni seksualnie. Co więcej, starsi mężczyźni, którzy opisali seks z partnerką jako niezwykle przyjemny lub satysfakcjonujący, mieli większe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych niż mężczyźni, którzy nie czuli się tak dobrze podczas zbliżenia” – twierdzi Hui Liu z Michigan State University.

Obecne badania nie są w stanie dostarczyć nam wiedzy na temat przyczyn zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego, ale Liu ma kilka teorii. Uważa, że ​​ponieważ starsi mężczyźni mogą mieć trudności z osiągnięciem orgazmu – z powodów emocjonalnych lub medycznych – mogą być zmuszeni do podjęcia większego działania, które może poważnie odbić się na ich i tak już obciążonym układzie sercowo-naczyniowym.

Chociaż dowody są niewielkie, Lui uważa, że poziom testosteronu i leki podjęte w celu poprawy funkcji seksualnych, także mogą odgrywać ważną rolę w zwiększaniu ryzyka sercowo-naczyniowego.

„Jest bardzo prawdopodobne, że takie leki lub suplementy, mają negatywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego u starszych mężczyzn” – mówi Liu.

Zdaniem naukowców, umiarkowany seks u starszych mężczyzn może być korzystny dla ogólnego stanu ich zdrowia, jednak bycie zbyt energicznym, może odwrócić bieg wydarzeń.

Starsze kobiety i seks

W przypadku starszych kobiet, było odwrotnie: panie, które uważały seks za szczególnie przyjemny i satysfakcjonujący, miały niższe ryzyko nadciśnienia tętniczego w ciągu kolejnych 5 lat.

Liu mówi:

„Mamy dobrą wiadomość dla kobiet: jakościowy seks może chronić starsze kobiety przed ryzykiem sercowo-naczyniowym w późniejszych latach życia”.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego efektu, może być psychologia związków. Bliska, głęboka relacja jest istotnym źródłem wsparcia emocjonalnego i społecznego. Sama w sobie może zmniejszyć stres i lęk oraz promować dobre samopoczucie psychiczne a także chronić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram