Fizjolog Graham Holloway z University of Guelph w prowincji Ontario (Kanada) doszedł do wniosku, że ćwiczenia wytrzymałościowe są jedynym skutecznym sposobem zapobiegania niepełnosprawności związanej z wiekiem. 

Naukowcy określili mechanizm starzenia się mięśni, analizując metabolizm komórkowy u mężczyzn w wieku 20 i 70 lat. Okazało się, że wraz ze starzeniem się komórek, dochodzi do 10-krotnego spadku wrażliwości na difosforan adenozyny (ADP – cząsteczka która powstaje podczas oddychania).

Po dodaniu ADP do hodowli tkanek komórkowych pobranych od osób starszych, podczas biopsji zaobserwowano wzrost stężenia reaktywnych form tlenu (ROS), w tym komórek uszkadzających rodniki.

Okazało się, że to ADP spowodowało atrofię (zanik, wiąd – stopniowe zmniejszanie się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała) związaną z wiekiem. Jednocześnie, intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak nacisk na nogi i obciążenie górnej części ciała, nie zmniejszyły zawartości aktywnego tlenu w komórkach nawet po 12 tygodniach.

Według Hollowaya, wyniki badań nie oznaczają, że aktywność fizyczna w ogóle nie ma sensu w walce z sarkopenią (zespół objawów dotyczących mięśni szkieletowych, polegający na utracie masy mięśniowej i obniżaniu się funkcji mięśni i związanym z tym pogorszeniem sprawności fizycznej). Naukowiec zaleca spędzanie czasu na ćwiczeniach aerobowych, w tym na jeździe na rowerze i pływaniu.

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów.

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram