Współpraca międzypokoleniowa to najskuteczniejsze rozwiązanie w zapobieganiu potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom mogącym zdarzyć się w dużym mieście. Fundacja Wspierania Rozwoju Realia Kariery przeprowadziła warsztaty „Jak przetrwać w miejskiej dżungli”.

Staraj się przewidywać sytuacje mogące cię spotkać

– Wychodząc z domu zabieraj ze sobą jedynie niewielkie kwoty gotówki, a jeśli potrzebujesz mieć przy sobie większą kwotę pieniędzy (wyprawa do banku czy duże zakupy), poproś kogoś bliskiego o towarzystwo.

– Noś przy sobie najpotrzebniejsze leki i informacje o chorobach – ułatwi to ewentualną pomoc lekarską.

– Informuj bliskich dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.

– Ubierz się tak, aby nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi.

– Miej przy sobie telefon komórkowy, powinien być dobrze schowany, ale nie w plecaku czy torebce, którą  można ukraść. Zaprogramuj w nim numery alarmowe w funkcji „szybkiego wybierania”.

Bezpieczeństwo na ulicy

– Jeśli wyczuwasz niebezpieczeństwo – odejdź od potencjalnego zagrożenia.

– Wybieraj oświetlone i ruchliwe miejsca. Jeśli nie masz wyboru i musisz iść nocą, koniecznie weź ze sobą kogoś bliskiego.

– Nie lekceważ potencjalnego zagrożenia – lepiej kilka razy nadrobić trochę drogi niż raz zostać napadniętym. Jeżeli ktoś idzie za Tobą, zmień kierunek lub zwolnij. Dojdź do miejsca, gdzie jest więcej ludzi.

Bądź bezpieczny w domu

– Zawsze zamykaj drzwi wejściowe, jeśli to możliwe – na dwa zamki.

– Kiedy ktoś puka do drzwi, pytaj, kto to.

– Legitymuj przedstawicieli gazowni, spółdzielni, czy innych urzędów. W razie jakichkolwiek wątpliwości zweryfikuj telefonicznie, czy taka wizyta była planowana. Nie krępuj się – masz od tego prawo.

– Dokładnie przeczytaj umowę zanim ją podpiszesz lub poproś o poradę kogoś z bliskich Nie musisz się nigdzie spieszyć.

– Bądź ostrożny przy wszelkiego rodzaju telefonach od dawno
niewidzianego wnuczka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poinformuj o tym policję.

A jeśli coś się już stanie…

– Jeśli zdarzy się, że rzeczywiście zostaniemy napadnięci przez napastnika posiadającego broń lub niebezpieczne narzędzie nie stawiaj czynnego oporu – wykonuj jego polecenia.

– Z telefonu skorzystaj dopiero, gdy sprawcy będą się oddalać. Zadzwoń na policję.

– Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów ze zdarzenia. Mogą pomóc w zidentyfikowaniu sprawców (rysopis, znaki szczególne, słownictwo, itp.).

– Poproś potencjalnych sprawców o pozostanie w celu złożenia zeznań. Koniecznie poinformuj swoich bliskich o zdarzeniu i poczekaj w bezpiecznym miejscu na przyjazd policji.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram