Współpraca międzypokoleniowa to najskuteczniejsze rozwiązanie w zapobieganiu potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom mogącym zdarzyć się w dużym mieście. Fundacja Wspierania Rozwoju Realia Kariery przeprowadziła warsztaty „Jak przetrwać w miejskiej dżungli”.
Staraj się przewidywać sytuacje mogące cię spotkać
– Wychodząc z domu zabieraj ze sobą jedynie niewielkie kwoty gotówki, a jeśli potrzebujesz mieć przy sobie większą kwotę pieniędzy (wyprawa do banku czy duże zakupy), poproś kogoś bliskiego o towarzystwo.
– Noś przy sobie najpotrzebniejsze leki i informacje o chorobach – ułatwi to ewentualną pomoc lekarską.
– Informuj bliskich dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
– Ubierz się tak, aby nie zwracać na siebie zbyt dużej uwagi.
– Miej przy sobie telefon komórkowy, powinien być dobrze schowany, ale nie w plecaku czy torebce, którą można ukraść. Zaprogramuj w nim numery alarmowe w funkcji „szybkiego wybierania”.
Bezpieczeństwo na ulicy
– Jeśli wyczuwasz niebezpieczeństwo – odejdź od potencjalnego zagrożenia.
– Wybieraj oświetlone i ruchliwe miejsca. Jeśli nie masz wyboru i musisz iść nocą, koniecznie weź ze sobą kogoś bliskiego.
– Nie lekceważ potencjalnego zagrożenia – lepiej kilka razy nadrobić trochę drogi niż raz zostać napadniętym. Jeżeli ktoś idzie za Tobą, zmień kierunek lub zwolnij. Dojdź do miejsca, gdzie jest więcej ludzi.
Bądź bezpieczny w domu
– Zawsze zamykaj drzwi wejściowe, jeśli to możliwe – na dwa zamki.
– Kiedy ktoś puka do drzwi, pytaj, kto to.
– Legitymuj przedstawicieli gazowni, spółdzielni, czy innych urzędów. W razie jakichkolwiek wątpliwości zweryfikuj telefonicznie, czy taka wizyta była planowana. Nie krępuj się – masz od tego prawo.
– Dokładnie przeczytaj umowę zanim ją podpiszesz lub poproś o poradę kogoś z bliskich Nie musisz się nigdzie spieszyć.
– Bądź ostrożny przy wszelkiego rodzaju telefonach od dawno
niewidzianego wnuczka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poinformuj o tym policję.
A jeśli coś się już stanie…
– Jeśli zdarzy się, że rzeczywiście zostaniemy napadnięci przez napastnika posiadającego broń lub niebezpieczne narzędzie nie stawiaj czynnego oporu – wykonuj jego polecenia.
– Z telefonu skorzystaj dopiero, gdy sprawcy będą się oddalać. Zadzwoń na policję.
– Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów ze zdarzenia. Mogą pomóc w zidentyfikowaniu sprawców (rysopis, znaki szczególne, słownictwo, itp.).
– Poproś potencjalnych sprawców o pozostanie w celu złożenia zeznań. Koniecznie poinformuj swoich bliskich o zdarzeniu i poczekaj w bezpiecznym miejscu na przyjazd policji.