Skóra starzeje się podobnie jak nasz cały organizm. I tak samo jak dla reszty naszego ciała, musimy nauczyć się, co jest naturalnym procesem, a kiedy mamy do czynienia z patologią. Jak w większość przypadków sprawdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czym spowodowane jest starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to proces  zaprogramowany genetycznie. Ma jednak na niego wpływ wiele czynników np. promieniowanie UV, choroby, zmiany hormonalne, odżywianie, palenie papierosów itd.

Zmiany w każdym z nas zachodzą indywidualnie – zdarza się, że między wiekiem biologicznym a rzeczywistym jest ogromna przepaść: możemy się wydawać zbyt młodzi czy zbyt starzy na swój wiek.

Zmiany, które z biegiem czasu zachodzą w skórze to zupełnie normalna rzecz. To proces dotyczący każdego narządu: staje się cieńsza, traci elastyczność, staje się sucha i wrażliwa, mniej walczy z infekcjami i uwidaczniają się zmarszczki. Te ostatnie płytkie bądź głębokie pojawiają się wraz z osłabieniem włókien kolagenowych i elastycznych. Zmniejsza się ilość i wydajność melanocytów, komórek produkujących melaninę, odpowiedzialną za pigmentację.

Wiedząc, że melanina jest bardzo wydajnym filtrem przeciwsłonecznym  walczącym z negatywnym wpływem promieni UV i przechwytującym słynne wolne rodniki – okazuje się zupełnie normalnym, że wraz z wiekiem skóra uwrażliwia się i mogą pojawić się przebarwienia.

Zmiany skórne typowe dla seniorów

W związku z tym, że skóra osłabia się z upływem czasu oraz wybranego trybu życia (ekspozycja na słońce, papierosy itd.), można zauważyć u seniorów całe mnóstwo problemów skórnych.

Ogólnie rzecz biorąc można do nich zaliczyć niegroźne plamy, przebarwienia związane z problemami, guzki, wrzody, pęcherzyki. Niektóre z nich to zmiany łagodne, inne mogą mieć podłoże nowotworowe (niekoniecznie złośliwe), mogą być związane z infekcjami, uczuleniem czy ogólnie z chorobami.

Najważniejsze, by zapamiętać, że żaden problem skórny, trwający dłużej lub też pojawiający się nagle nie powinien być lekceważony: zawsze trzeba poznać jego właściwą nazwę podaną przez lekarza, wiedzieć czy i w jaki sposób może się rozwinąć, oraz czy należy go usunąć.

Although your professional experience may be impressive, sipa anybody could look there help me with my homework is a competitive program and that could be said for the vast majority of our applicants
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram