Mózg jest najbardzej jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej złożonym i być może dlatego, nie do końca poznanym narządem człowieka.

Upływające lata wpływają nie tylko na naszą sprawność fizyczną, ale również na to, jak sprawnie działa nasz mózg, dlatego warto przyjrzeć się temu, co zachodzi w mózgu w przypadku normalnego starzenia się, czyli takiego które jest naturalne, związane z wiekiem, a nie jest spowodowane np. procesami otępiennymi.

W procesie normalnego starzenia się najczęściej:

1. Niektóre obszary mózgu zaczynają się zmniejszać. Dotyczy to w szczególności kory przedczołowej. Kora przedczołowa to część płata czołowego, która pełni niezwykle ważne funkcje: jest odpowiedzialna za m.in. myślenie abstrakcyjne, planowanie zachowania oraz pamięć. Następstwem zmniejszenia się kory przedczołowej jest pogorszenie pamięci. Ten objaw sam w sobie nie jest powodem do zmartwienia, tylko jednym z objawów normalnego starzenia się.

2. Dochodzi do zmian zakończeń nerwowych oraz zmian dotyczących poziomu neuroprzekaźników. Ze względu na te zmiany, przekazywanie informacji pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) trwa dłużej, co wpływa negatywnie na szybkość przetwarzania informacji. Innymi słowy, zrozumienie zawiłego zadania może nam zająć więcej czasu.

3. Pojawiają się zmiany w tętnicach mózgowych. Każdy mózg potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór tlenu może spowodować poważne osłabienie naszej zdolności zapamiętywania i jakości myślenia. Niestety, wraz z wiekiem może dojść do zwężenia tętnic, co z kolei ogranicza transport tlenu do mózgu. Również niektóre choroby mogą powodować niedobór tlenu w mózgu (np. problemy z tarczycą, miażdżyca), dlatego ważne jest, aby o niepokojących symptomach porozmawiać z lekarzem.

4. U niektórych osób mogą pojawić się złogi amyloidu. Amyloid to białko, które uważane jest za przyczynę powstawania choroby Alzheimera. Jego niewielkie ilości w mózgu nie są groźne. Badania dowodzą, że biało to jest „wypłukiwane” z naszego mózgu podczas snu. Dlatego też, odpowiednia ilość i jakość snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia.

Jaki wpływ mają wyżej wymienione zmiany na nasze funkcjonowanie? Niektóre osoby mogą zauważyć powolny spadek ich zdolności do uczenia się nowych rzeczy lub przypominania sobie informacji, np. nazwisk osób z którymi nie utrzymujemy kontaktu na co dzień. W porównaniu z osobami młodszymi, osoby starsze gorzej wypadają w testach na czas. Co ciekawe, jeśli da się im więcej czasu, również mogą poprawnie wykonać zadania. Co więcej, wraz z wiekiem nasz zasób słownictwa jest lepszy, więc osoby starsze lepiej radzą sobie w zadaniach wymagających używania słów niż liczb.

Starzenie się jest procesem nieuniknionym, jednak jest kilka sposobów na to, aby nasz mózg funkcjonował sprawnie jak najdłużej.

Aby utrzymać nasz mózg w jak najlepszej kondycji zaleca się:

1. Przeprowadzać regularne badania lekarskie w celu wykluczenia chorób chronicznych, np. choroby serca, cukrzyca.
2. Systematycznie uprawiać ćwiczenia fizyczne.
3. Zdrowo się odżywiać.
4. Ćwiczyć pamięć poprzez rozwiązywanie różnych łamigłówek, rebusów, itp.
5. Utrzymywać kontakty społeczne ze znajomymi, rodziną (z tymi członkami rodziny, których lubimy).

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram