Nietrzymanie moczu jest powszechną i wstydliwą dolegliwością, dlatego lekarze od lat pracują nad opracowaniem skutecznych strategii, które powinny poprawić objawy i pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z codziennymi problemami z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu dotyka miliony mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Szacuje się, że występuje u około 2-3 procent nastolatków. Prawie 25 procent kobiet doświadcza problemu nietrzymania moczu przez co najmniej rok po porodzie. Wiele kobiet donosi, że słaby pęcherz powstrzymuje je od uprawiania sportu, lub skłania je do całkowitego zaniechania aktywności fizycznej. Nietrzymanie moczu dotyka także 11-34 procent starszych mężczyzn.

Nietrzymanie moczu lub utrata kontroli nad pęcherzem moczowym, która powoduje wyciek moczu, jest powszechnym problemem. Ale można podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć objawy.

1. Wykonuj ćwiczenia dna miednicy

Dno Twojej miednicy to arkusz mięśni, który podtrzymują Twój pęcherz i jelito. Jeśli osłabnie, możesz doświadczyć wycieku moczu podczas kaszlu, śmiechu lub kichania, a także często chodzisz do łazienki. Ćwiczenia dna miednicy, które są czasami określane jako ćwiczenia Kegla, mają na celu wzmocnienie mięśni, aby wspierać narządy, poprawić kontrolę nad pęcherzem i zapobiegać wyciekom moczu. Odkryto, że w przypadku kobiet po menopauzie, fizjoterapia obejmująca ćwiczenia mięśni dna miednicy, aż o 75% zmniejsza przecieki moczu.

2. Utrzymuj zdrowe BMI

Nadwaga lub otyłość, wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nietrzymania moczu. Jedno badanie ujawniło, że u kobiet w wieku powyżej 70 lat, występowanie nietrzymania moczu, było ponad dwukrotnie wyższe, jeśli miały nieodpowiednie BMI, niż u osób z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała. Spróbuj dodać więcej owoców i warzyw do swojej diety, co pomoże Ci utrzymać zdrowe BMI.

3. Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny

Alkohol i napoje zawierające kofeinę, zwiększają produkcję moczu. Dlatego zaleca się ograniczenie ich spożycia w przypadku nietrzymania moczu. Jedno z badań opublikowane w The Journal of Urology, odkryło związek między piciem kawy a nietrzymaniem moczu u mężczyzn. Naukowcy wykazali, że spożywanie kawy, które jest równoważne piciu dwóch filiżanek kawy dziennie, było znacząco związane z nietrzymaniem moczu u mężczyzn. W szczególności, ich analiza wykazała, że ​​mężczyźni spożywający codziennie ponad 234 miligramów kofeiny, byli o 72 procent bardziej narażeni na umiarkowane lub ciężkie nietrzymanie moczu niż osoby, które w ogóle jej nie spożywały. Inne badanie wykazało, że przyjmowanie co najmniej 204 miligramów kofeiny dziennie, wiązało się z nietrzymaniem moczu u kobiet.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram