Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to najczęstsza choroba neurologiczna u ludzi w wieku między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce schorzenie to dotyczy aż 20-60 osób na 100 000 mieszkańców. Mimo ogromnego postępu medycyny wciąż nie udało się dokładnie ustalić, co powoduje wystąpienie stwardnienia rozsianego. Niemniej jednak potrafimy już całkiem dobrze radzić sobie z jego objawami.

Co jest przyczyną stwardnienia rozsianego? Istnieje na ten temat kilka teorii…

Naukowcy twierdzą, że za stwardnieniem rozsianym mogą stać infekcje wirusowe, reakcje układu immunologicznego czy wreszcie predyspozycje genetyczne. Stwardnienie rozsiane polega na stopniowej degeneracji otoczek mielinowych, czyli struktur osłaniających włókna nerwowe. Demielinizacji, bo tak fachowo nazywa się ten proces, towarzyszy dodatkowo stan zapalny. W przebiegu stwardnienia rozsianego obserwuje się szereg objawów, w tym niedowłady, spastyczność, problemy z utrzymaniem równowagi, problemy z utrzymaniem moczu i stolca, zaburzenia widzenia, a także zmęczenie i depresję. Chorzy często skarżą się również na ból [1].

Stwardnienie rozsiane – dostępne metody leczenia

W terapii stwardnienia rozsianego stosuję się przede wszystkim rehabilitację ruchową, uzupełnioną dodatkowo leczeniem farmakologicznym. Ma to celu jak najdłużej utrzymać pacjenta w dobrej kondycji fizycznej. Najlepsze rezultaty terapeutyczne uzyskuje się, gdy rehabilitacja przebiega w warunkach domowych [1], a ćwiczenia ruchowe wzbogacone są o zabiegi wykorzystujące bodźce fizyczne. Właściwie dobrana fizykoterapia pomaga obniżyć napięcie w mięśniach, poprawia czynność zwieraczy oraz uśmierza ból.

Leczenie stwardnienia rozsianego za pomocą magnetoterapii

O korzystnym wpływie pola magnetycznego na organizm osób zmagających się z SM mówiono już w latach 90. XX. Ostatecznie fakt ten został potwierdzony dzięki prowadzonym w późniejszych latach (również w Polsce) licznym badaniom naukowym. Wykazano, że stosowanie pola magnetycznego likwiduje zmęczenie [2], obniża napięcie mięśni [3] oraz usprawnia działanie zwieraczy [3]. Po zabiegach z użyciem pola magnetycznego chorzy zaczynają również lepiej funkcjonować, a takie czynności jak choćby korzystanie z toalety czy ubieranie się przychodzą im z większą łatwością. Co niezwykle ważne, poprawia się również ich stan psychiczny [1].

Jaki wpływ na organizm ma pole magnetyczne i od czego zależy jego skuteczność?

Głównym zadaniem pola magnetycznego jest dotlenienie i odżywienie komórek ciała oraz oczyszczenie ich z toksyn i dwutlenku węgla. W efekcie ma to przynieść ulgę w bólu oraz zlikwidować toczący się w organizmie stan zapalny. W przypadku pacjentów z SM terapia polem magnetycznym daje najlepsze efekty, jeśli jest połączona z ćwiczeniami fizycznymi. Równie ważne jest, aby parametry urządzenia, a więc kształt fali, częstotliwość i natężenie, były dobrane do pacjenta. Wyborem programu powinien zająć się doświadczony fizjoterapeuta, który zrobi to w oparciu o przeprowadzony wywiad zdrowotny oraz diagnostykę funkcjonalną. Nie mniej ważne jest, aby zabieg był wykonywany na nowoczesnym sprzęcie z możliwością dostosowania parametrów do indywidualnym potrzeb chorego.

Źródła:

[1] W. Fibiger, A, Starowicz, M. Wilk, Wpływ magnetostymulacji na jakość życia chorych z SM, „Fizjoterapia Polska” 2010, 3 (4), 10, s. 202-210.
[2] W. Brola, J. Czernicki, J. Opara, M. Fudala, W. Węgrzyn, Wpływ zmiennego pola magnetycznego na zmęczenie i wybrane aspekty jakości życia chorych ze stwardnieniem rozsianym, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2010, 2, 182-188.
[3] J. Pasek, J. Opara, T. Pasek, A. Manierak-Pasek, A. Sieroń, Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym – wyzwania współczesnej medycyny, „Aktualności Neurologiczne” 2009, 9 (4), 272-276.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram