Ból głowy to nic innego jak reakcja naszego układu nerwowego spowodowana różnymi sytuacjami i czynnikami. Z tego względu wyróżniamy różne rodzaje bólu, różniące się intensywnością, lokalizacją oraz rodzajem dyskomfortu.

1. Napięciowy ból głowy

W obecnych pandemicznych czasach jest najczęściej pojawiającym się bólem zlokalizowanym w głowie. Objawia się jako tępy ucisk głowy zlokalizowany szczególnie w okolicy szyi, karku i czoła. Przyczynami są głównie silny stres oraz przemęczenie organizmu. Najczęściej w leczeniu stosuje się po prostu leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Taki ból głowy zwykle nie wymaga pogłębionej diagnostyki ani leczenia, natomiast w przypadku kiedy ból powtarza się przewlekle, warto zastanowić się nad przyczynami tego stanu rzeczy i udać się do lekarza po poradę.

2. Migrena

Migrena jako choroba nie jest dokładnie znana przez specjalistów, jednak wiadomo, że może mieć podłoże genetyczne. W czasie napadu bólu, funkcjonowanie osoby tym dotkniętej jest znacznie utrudnione i potrafi trwać bez przerwy od kilku do nawet 72 godzin. Ból jest pulsujący i zazwyczaj skupiony w jednym miejscu, a dodatkowo towarzyszy mu światłowstręt, nudności i wymioty. Często przed atakiem pojawia się odczuwalna aura, która zwiastuje migrenę. Znanymi czynnikami, które wywołują taki ból są:

  • chemiczne i ostre zapachy
  • niektóre pokarmy
  • pominięcie posiłku
  • zakłócenia snu
  • odwodnienie

W leczeniu stosuje się popularne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych, ale również specjalne leki przeciwbólowe dla migreników. W bardzo ciężkich przypadkach, lekarz może zalecić terapię tryptanami, czyli substancjami w formie aerozolu, pigułki czy zastrzyku, które zmniejszają stan zapalny i poprawiają przepływ krwi w mózgu co ostatecznie prowadzi do złagodzenia objawów migreny i zmniejszenia ich częstotliwości.

3. Klasterowe bóle głowy

Bardzo rzadko występujący zaledwie u ułamka procenta populacji ból głowy, który jest silny, nagły i ostry, najczęściej określany jako palący i przeszywający. Zazwyczaj zlokalizowany jest w jednym konkretnym miejscu z reguły w okolicy oka. Dodatkowymi objawami jest wzmożone pocenie się twarzy oraz wyciek z nosa lub oka po stronie występowania bólu. Jeden napad trwa od 15 minut do około 3 godzin. Następuje chwilka przerwy i ból wraca i potrafi trwać nawet kilka dni z rzędu. W leczeniu najczęściej stosuje się terapię tlenową oraz miejscowo lidokainę jako środek miejscowo znieczulający.

4. Alergiczny ból głowy

Zazwyczaj cierpią na ten rodzaj bólu osoby, u których pojawia się alergia sezonowa lub częste nawracające bóle zatok. W przypadku zatokowego bólu głowy leczy się go poprzez rozrzedzenie i wypłukanie z zatok wydzieliny, która powoduje ucisk i ból oraz specjalnymi antybiotykami. W bólach o podłożu alergicznym konieczne jest stosowanie leków antyhistaminowych oraz zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa.

5. Hormonalne bóle głowy

Pojawiają się u kobiet i są skutkami wahań hormonalnych występujących przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, przy miesiączce oraz w trakcie ciąży. Powodem takiego bólu są wahania poziomu estrogenu w organizmie. Ból możemy uśmierzyć lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty oraz technikami relaksacyjnymi takimi jak joga i zbilansowana dieta.

6. Bóle z niedoboru kofeiny

Kofeina wpływa na poprawę krążenia krwi w mózgu. Pijąc kawę codziennie, przyzwyczajamy organizm do tego, że o odpowiedniej porze dostarczona zostanie odpowiednia dawka kofeiny dzięki czemu rozszerzą się nasze naczynia krwionośne i tym samym mózg będzie pracował znacznie sprawniej. Jeżeli, któregoś dnia nie zostanie mózgowi dostarczona kofeina naczynia krwionośne nie zostaną dostatecznie rozszerzone. Sposobem na to, by temu zapobiec jest albo rezygnacja z picia kawy i brak uzależnienia od kofeiny, albo utrzymywanie jej odpowiedniego stopnia w organizmie.

7. Wysiłkowy ból głowy

Czasami może się zdarzyć, że na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego na przykład podnoszenia ciężarów, może pojawić się pulsujący ból głowy. Nie jest on długotrwały, ponieważ trwa od kilku minut do maksymalnie kilku godzin i ustępuje samoistnie. Powodem tego jest nadmierne poszerzenie się naczyń krwionośnych, które powoduje chwilowe zwiększenie ciśnienia w czaszce.

8. Nadciśnieniowy ból głowy

Z nadciśnieniowym bólem głowy mamy do czynienia po obu stronach głowy i nasila się w przypadku aktywności fizycznej. Z reguły nie pomagają tu leki przeciwbólowy i ból znika dopiero po unormowaniu ciśnienia.

9. Ból głowy „z odbicia”

Ból głowy z tak zwanego odbicia jest niczym innym jak odpowiedzą głowy na tabletki spożywane w dużych ilościach właśnie na ból głowy. Efekt pojawia się po 2 tygodniach regularnego stosowania leków przeciwbólowych. Jedynym sposobem na uniknięcie większego uzależnienia jest zaprzestanie łykania tabletek i przemęczenie się aż do uśmierzenia.

10. Pourazowe bóle głowy

Ich główną i jedyną przyczyną są wszelkie urazy w obrębie czaszki, jednak nie zawsze występują one bezpośrednio po urazie. W takim przypadku bardzo ważna jest obserwacja samego siebie i dostrzeganie zmian między innymi w postaci częstych bóli głowy i szybka reakcja, mowa o wizycie lekarskiej i prawdopobnie będzie się to wiązało z tomografią głowy lub rezonansem w celu wykluczenia guzów. Ból przypomina napięciowy lub migrenowy i może się ujawnić nawet 6-12 miesięcy po zaistniałym urazie.

Udaj się do lekarza zawsze, gdy bóle trwają dłużej niż kilka dni, są szczególnie silne lub gdy nie reagują na leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram