Rok 2020 przyniósł ze sobą nowe wyzwania. Dla seniorów równie. Nawet ci, co do tej pory byli niechętni nowinkom technologicznym przekonali się do internetu i często korzystają z jego pomocy nie tylko wyszukując potrzebne informację ale często kontaktując się ze znajomymi, korzystając z aplikacji ułatwiających życie i czy po prostu bawiąc się i rozwijając swoje zainteresowania.

70 proc. Polaków korzysta z internetu, przy czym 91,2 proc. ma dostęp do sieci w telefonie – wynika z opublikowanego na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej najnowszego badania konsumenckiego. Z tych samych badań wynika, że w przypadku  seniorów (60+) tylko 30 proc. używa internetu. Głównie dlatego, że obawiają się oszustów, ale także przekonanie, że internet jest trudny i nie da się nauczyć już obsługi przeglądarki internetowej w tym wieku. Tylko 26,5 procent seniorów korzysta z komputera.  Główną barierą jest nieumiejętność jego obsługi, ale także brak takiej potrzeby lub dostępu do sprzętu.
Z badań wynika również, że 82 proc. osób w wieku 60 lat i więcej korzysta z telefonu komórkowego. Jednocześnie – jak wynika z badania – wciąż jedna piąta seniorów posiada telefon stacjonarny. Zapytani o powody utrzymywania tradycyjnej telefonii, ponad połowa z nich twierdzi, że robi to „z przyzwyczajenia”.

Fundacja Tak dla zdrowia od momentu jej powstania bardzo mocno  dba właśnie o to, by nauczyć seniorów jak sobie poradzić ze znalezieniem informacji w internecie.
– W swoich działaniach chcemy przeszkolić jak największej liczby seniorów z możliwości, jakie daje internet pod kątem radzenia sobie z problemem zdrowia, wygenerowania oszczędności, umiejętności poszukiwania potrzebnych informacji, poprawie dostępności do służby zdrowia. Staramy się docierać do specjalistów aby pomóc w rozwiązywaniu  bieżących problemów poprzez interesujące publikacje i aktualne materiały informacyjne- o działaniach mówi Małgorzata Kaczorek, Prezes Fundacji Tak dla zdrowia.

Fundacja uważa, że przed każdym z nas jest przyszłość, nie starość i w każdym wieku można rozwijać swoje kompetencję, każdy wiek jest dobry na naukę czegoś nowego. Chce zmieniać myślenie seniorów o nich samych jaki i myślenie całego społeczeństwa o ludziach w starszym wieku.

Fundacja działa głównie w regionie, wierząc, że to, co sprawdzi się w Ciechocinku, który posiada strukturę wiekową, taką jak Europa będzie miała w 2050 roku, będzie mogło zostać skutecznie wdrożone wszędzie i skalowane powszechnie.  Skupi się na dostępności do wiedzy oraz rozwiązań technologicznych w zakresie Internetu i aplikacji, trafiając często poprzez dzieci (wnuków) do starszych, w przekonaniu, że jedni od drugich mogą nauczyć się bardzo dużo, zwłaszcza pod kątem adaptacji do nowoczesnych narzędzi m.in. internetowych oraz szacunku do tradycji i przeszłości
– Wszystko opisujemy na łamach naszych mediów www.takdlazdrowia.pl oraz www.senior24h.pl , które choć są małymi portalami, tworzone są z sercem przez zespół redakcyjny, w którym są również osoby starsze. Promujemy aktywność fizyczną, profilaktykę zdrowia i znaczenie ochrony środowiska. Poprzez codzienną porcję informacji inspirujemy do zmiany myślenia o zdrowiu i technologii = przyszłości mówi Małgorzata Kaczorek, Prezes Fundacji tak dla zdrowia.

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram