Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia – jednak wiele starszych osób jest zagrożonych nieodpowiednim odżywianiem. Poznaj główne przyczyny i oznaki problemów żywieniowych u seniorów, a także dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, aby zapewnić starszej osobie dietę bogatą w składniki odżywcze.

Niedożywienie u osób starszych może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym:

Słabego układu odpornościowego, który zwiększa ryzyko infekcji
Słabszego gojenia ran
Słabości mięśni i zmniejszonej masy kostnej, co może prowadzić do upadków i złamań
Wyższego ryzyka hospitalizacji
Zwiększonego ryzyka śmierci

Ponadto, niedożywienie może prowadzić do dalszego braku zainteresowania jedzeniem lub braku apetytu – co tylko pogłębia problem.

Jak zaczyna się niedożywienie?

Niedożywienie jest często spowodowane połączeniem problemów fizycznych, społecznych i psychologicznych.

Mogą na nie wpływać takie czynniki, jak:

Problemy zdrowotne. Seniorom często dokuczają problemy zdrowotne, takie jak demencja lub problemy stomatologiczne, które mogą prowadzić do zmniejszenia apetytu lub problemów z jedzeniem. Inne czynniki, które mogą odgrywać tu rolę, to: przewlekła choroba, stosowanie niektórych leków, trudności w połykaniu lub wchłanianiu składników odżywczych, niedawna hospitalizacja, zmniejszone poczucie smaku lub zapachu, lub problemy z brzuchem, takie jak ból lub wzdęcia.

Ograniczenia żywieniowe – takie jak ograniczenie spożycia soli, tłuszczu, białka lub cukru – mogą pomóc w radzeniu sobie z określonymi schorzeniami, ale mogą również przyczynić się do niedostatecznego odżywiania.

Ograniczony dochód. Niektóre starsze osoby mogą mieć problemy z zaopatrzeniem się w artykuły spożywcze, zwłaszcza jeśli przyjmują drogie leki.

Zredukowany kontakt społecznościowy. Seniorzy, którzy żyją samotnie, mogą nie cieszyć się posiłkami jak wcześniej, co powoduje, że tracą zainteresowanie gotowaniem i jedzeniem.

Ograniczony dostęp do żywności. Wiele osób starszych nie prowadzi pojazdów i nie może mieć dostępu do żywności lub odpowiednich rodzajów żywności.

Depresja. Smutek, samotność, słabe zdrowie, brak mobilności i inne czynniki mogą przyczynić się do depresji – powodując utratę apetytu.

Alkoholizm. Nadmiar alkoholu może zakłócać trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Jak wykryć niedożywienie?

Oznaki niedożywienia u seniorów mogą być trudne do wykrycia, szczególnie u osób, które nie wydają się nim zagrożone – ale ujawnienie problemów na jak najwcześniejszym etapie, może pomóc w zapobieganiu licznym powikłaniom.

Aby wykryć niedożywienie:

Obserwuj nawyki żywieniowe ukochanej osoby. Spędzaj z nią czas podczas posiłków w domu, nie tylko przy specjalnych okazjach. Jeśli senior mieszka sam, dowiedz się, kto kupuje mu jedzenie. Jeśli przebywa w szpitalu lub ośrodku opieki długoterminowej, odwiedzaj go podczas posiłków.

Uważaj na utratę wagi. Pomóż swojej ukochanej monitorować swoją wagę w domu. Możesz również obserwować inne oznaki utraty wagi, takie jak zmiany w sposobie dopasowania odzieży.

Bądź czujny. Oprócz utraty wagi, niedożywienie może powodować słabsze gojenie się ran i problemy z zębami. Może również przyczyniać się do osłabienia, które może skutkować upadkami.

Sprawdź, jakie leki przyjmuje bliska ci osoba. Wiele leków wpływa na apetyt, trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram