Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia – jednak wiele starszych osób jest zagrożonych nieodpowiednim odżywianiem. Poznaj główne przyczyny i oznaki problemów żywieniowych u seniorów, a także dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, aby zapewnić starszej osobie dietę bogatą w składniki odżywcze.
Niedożywienie u osób starszych może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym:
Słabego układu odpornościowego, który zwiększa ryzyko infekcji
Słabszego gojenia ran
Słabości mięśni i zmniejszonej masy kostnej, co może prowadzić do upadków i złamań
Wyższego ryzyka hospitalizacji
Zwiększonego ryzyka śmierci
Ponadto, niedożywienie może prowadzić do dalszego braku zainteresowania jedzeniem lub braku apetytu – co tylko pogłębia problem.
Jak zaczyna się niedożywienie?
Niedożywienie jest często spowodowane połączeniem problemów fizycznych, społecznych i psychologicznych.
Mogą na nie wpływać takie czynniki, jak:
Problemy zdrowotne. Seniorom często dokuczają problemy zdrowotne, takie jak demencja lub problemy stomatologiczne, które mogą prowadzić do zmniejszenia apetytu lub problemów z jedzeniem. Inne czynniki, które mogą odgrywać tu rolę, to: przewlekła choroba, stosowanie niektórych leków, trudności w połykaniu lub wchłanianiu składników odżywczych, niedawna hospitalizacja, zmniejszone poczucie smaku lub zapachu, lub problemy z brzuchem, takie jak ból lub wzdęcia.
Ograniczenia żywieniowe – takie jak ograniczenie spożycia soli, tłuszczu, białka lub cukru – mogą pomóc w radzeniu sobie z określonymi schorzeniami, ale mogą również przyczynić się do niedostatecznego odżywiania.
Ograniczony dochód. Niektóre starsze osoby mogą mieć problemy z zaopatrzeniem się w artykuły spożywcze, zwłaszcza jeśli przyjmują drogie leki.
Zredukowany kontakt społecznościowy. Seniorzy, którzy żyją samotnie, mogą nie cieszyć się posiłkami jak wcześniej, co powoduje, że tracą zainteresowanie gotowaniem i jedzeniem.
Ograniczony dostęp do żywności. Wiele osób starszych nie prowadzi pojazdów i nie może mieć dostępu do żywności lub odpowiednich rodzajów żywności.
Depresja. Smutek, samotność, słabe zdrowie, brak mobilności i inne czynniki mogą przyczynić się do depresji – powodując utratę apetytu.
Alkoholizm. Nadmiar alkoholu może zakłócać trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Jak wykryć niedożywienie?
Oznaki niedożywienia u seniorów mogą być trudne do wykrycia, szczególnie u osób, które nie wydają się nim zagrożone – ale ujawnienie problemów na jak najwcześniejszym etapie, może pomóc w zapobieganiu licznym powikłaniom.
Aby wykryć niedożywienie:
Obserwuj nawyki żywieniowe ukochanej osoby. Spędzaj z nią czas podczas posiłków w domu, nie tylko przy specjalnych okazjach. Jeśli senior mieszka sam, dowiedz się, kto kupuje mu jedzenie. Jeśli przebywa w szpitalu lub ośrodku opieki długoterminowej, odwiedzaj go podczas posiłków.
Uważaj na utratę wagi. Pomóż swojej ukochanej monitorować swoją wagę w domu. Możesz również obserwować inne oznaki utraty wagi, takie jak zmiany w sposobie dopasowania odzieży.
Bądź czujny. Oprócz utraty wagi, niedożywienie może powodować słabsze gojenie się ran i problemy z zębami. Może również przyczyniać się do osłabienia, które może skutkować upadkami.
Sprawdź, jakie leki przyjmuje bliska ci osoba. Wiele leków wpływa na apetyt, trawienie i wchłanianie składników odżywczych.