Rozmowy kwalifikacyjne bywają bardzo stresujące – zwłaszcza dla osób w średnim wieku, którym zależy na znalezieniu pracy. Jak możemy przygotować się do takiej rozmowy, kiedy mamy 50 lat+? Oto wywiad z ekspertem!

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Czy wiek może być zaletą a nie wadą, jeżeli chodzi o rynek pracy?

Anna Karwowska: Osoba dojrzała musi uwierzyć, że jest przydatna, a przede wszystkim zrobić analizę siebie, tzn. czego nie może wykonywać i nie zabiegać o pracę niemożliwą do wykonania, z uwagi na dolegliwości wieku. Zawsze można coś robić. Wiek nie jest przeszkodą na rynku pracy. W żadnej fazie życia nie mamy samych zalet ani samych wad.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Jakie cechy seniorów są Pani zdaniem szczególnie cenne z perspektywy przyszłego pracodawcy?

Anna Karwowska: Większa staranność, cierpliwość, wykorzystanie swojego doświadczenia.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Czy jest coś, co ceni Pani sobie najbardziej w podejściu seniorów do pracy?   

Anna Karwowska: Wyrozumiałość wobec innych, mniej emocjonalne podejście do cudzych błędów, umiejętność łagodzenia konfliktów. 

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: W czym osoby starsze sprawdzają się Pani zdaniem lepiej od młodszych pracowników?

Anna Karwowska: W typach prac nużących, powtarzalnych, mało efektownych, bez spektakularnych rezultatów.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Co by Pani poradziła seniorom ubiegającym się o pracę? Czy jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Anna Karwowska: Nie bać się odrzucenia i poszukiwać pracy, pomimo niepowodzeń. Nie ukrywać swoich słabości, ale również ich nie eksponować. Słuchać, odpowiadać tylko na pytania, eksponować cechy wynikające z doświadczenia, np. byłam przedszkolanką, zatem jestem cierpliwa; byłam szwaczką, zatem dobrze znoszę jednostajność pracy; byłem murarzem, zatem mam poczucie potrzeby dokładności i sprawdzania poprawności; byłam sekretarką, zatem mam wyrobiony zmysł spostrzegawczości i taktu; byłem motorniczym, zatem mam wyrobiony zmysł uwagi. Zastanów się, jakie cechy nabyłaś w trakcie dotychczasowej pracy. CECHY a nie tylko UMIEJĘTNOŚCI.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Na jakie elementy komunikacji werbalnej i niewerbalnej, radziłaby Pani seniorom zwrócić szczególną uwagę w trakcie rozmowy o pracę?

Anna Karwowska: Senior powinien być zadbany, ale nie starać się prezentować „młodzieżowo”. Słuchać i odpowiadać na pytania. Na pytanie, co Pani robiła do tej pory? – odpowiedzieć krótko, ale tak, żeby podkreślić, jakie wynikają z tego doświadczenia i umiejętności, np. pracowałam przy maszynie na cztery zmiany, co powodowało konflikty – zawsze umiałam pomóc rozwiązać te konflikty. Np. Byłam nauczycielką i jestem przyzwyczajona do trudności wynikającej ze współpracy z innymi.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Jak powinno wyglądać CV osoby ubiegającej się o pracę w podeszłym wieku? Jakaś „złota” rada?

Anna Karwowska: Nowocześnie i profesjonalnie, ale a u dołu warto napisać – CV pomógł mi napisać wnuk, syn, albo doradca w Centrum Seniora, itp. Nikt nie musi być samodzielny, ale musi umieć poszukać pomocy w rozwiązaniu problemu. Nie bój się pokazać, że chcesz działać profesjonalnie.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Jakie są Pani ogólne przemyślenia odnośnie osób starszych? Jakie plusy mogą one czerpać z podjęcia pracy w wieku 50+?

Człowiek w wieku 50+  – to osoba zdolna do pracy – być może trzeba jej pomóc, ale to nie jest SENIOR.

Anna Borkowska, portal Senior24h.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram