Objawami zatrzymania nadmiernej ilości wody w organizmie jest opuchnięta twarz, dłonie, nogi i stopy; uczucie ociężałości; wahania wagi i cellulit. Siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu, niezdrowa dieta i wiele innych szkodliwych czynników wpływają na rozwój tej nieprzyjemnej przypadłości.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Paradoksalnie nadmiaru wody z organizmu jest regularne picie odpowiedniej ilości wody i innych zdrowych napojów na przykład zielonej herbaty, soków 100%, a także jedzenie produktów z dużą ilością wody takich jak arbuz i winogron. Powinniśmy unikać wód smakowych, które zawierają dużo cukru i substancji słodzących. Zamiast tego do wody dodawać można kostki lodu, sok z cytryny, świeże listki mięty, truskawki, maliny lub plasterki świeżego ogórka.

Kolejnym krokiem do pozbycia się nadmiaru wody z organizmu jest ograniczenie spożywania produktów z duża zawartością soli. Sól jest źródłem sodu niezbędnego do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie, jednak potrzebna i zdrowa dawka sodu na dób to jedynie poniżej 2000 mg.

Warto zwracać także uwagę na skład gotowych mieszanek przypraw, które często na pierwszym miejscu zawierają sól i powodują zatrzymanie wody w organizmie. Zdrowym źródłem sodu są między innymi zielone oliwki, czy chleb żytni. Zwykłą, białą sól kuchenną warto zastąpić różową solą himalajską lub kłodawską. Te gatunki soli zawierają dużo więcej mikroelementów niż zwykła sól i przyjmowane w niewielkich ilościach mają pozytywny wpływ na zdrowie organizmu.

Do naszej diety dobrze włączyć dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Oprócz korzyści płynących z dużej ilości wody i składników odżywczych, posiadają dużo błonnika. Błonnik usprawnia procesy trawienne i pozwala usunąć nadmiar wody z jelit.

Regularne ćwiczenia fizyczne są kolejnym krokiem w pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Aktywność wspomaga metabolizm, a razem z potem wydalane są toksyny i sól.

Zmniejszenie opuchlizny nóg i twarzy, uczucie lekkości, poprawa wyglądu skóry i sylwetki z pewnością szybko spowodują poprawę samopoczucia i stanu zdrowia.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram