Starzenie się może wpływać na zdolność poruszania się danej osoby oraz jej ogólną mobilność. Problemy z poruszaniem się mogą obejmować niestabilność podczas chodzenia, trudności z wchodzeniem i schodzeniem oraz upadki. 

Osłabienie mięśni, problemy ze stawami, ból, choroby i zaburzenia neurologiczne, to czynniki, które mogą przyczyniać się do problemów z poruszaniem. Czasami kilka łagodnych problemów łączy się i występuje jednocześnie, wpływając na ogólną mobilność seniora.

Upadki główną zmorą seniorów

Głównym problemem w kwestii mobilności, którego doświadczają starsi ludzie, są upadki. Upadki są główną przyczyną obrażeń i śmierci, więc zapobieganie im jest niezwykle ważne. Kości seniorów łamią się łatwiej oraz wolniej się goją. Jeśli biodro jest złamane, potrzebne mogą się okazać specjalne chodziki, laski lub wózki inwalidzkie.
Oto kilka podstawowych sposobów zapobiegania problemom z mobilnością:

  • Pozostań aktywny. Regularny program ćwiczeń może wzmocnić mięśnie i poprawić ich elastyczność.
  • Utrzymuj prawidłową wagę i zdrową dietę. O wiele łatwiej jest się poruszać bez dodatkowej wagi, ponieważ kości i stawy są wtedy mniej obciążone.
  • Sprawdź możliwy wpływ uboczny leków. Leki na receptę i leki dostępne bez recepty, ziołowe lub inne, mogą powodować senność lub rozproszenie uwagi, które mogą prowadzić do upadków. Jeśli leki, które zażywasz wpływają na równowagę lub czujność, przedyskutuj z lekarzem możliwość zażywania niższej dawki lub zmień lek.
  • Zidentyfikuj zagrożenia upadku w domu i je wyeliminuj. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo wyposażenia łazienki i kuchni. W razie potrzeby należy zastosować gumowe maty, specjalne deski sedesowe i poręcze. Oczyść dom z bałaganu, luźnych dywanów oraz wystających kabli. Niezbędne jest również dobre oświetlenie; używaj lampek nocnych w łazienkach, na korytarzach i, w razie potrzeby, w sypialni.
  • Zapytaj lekarza o sprzęty do chodzenia. Jeśli senior chwieje się na nogach, może użyć laski lub wózka. Odwiedź swojego lekarza lub fizjoterapeutę, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj wsparcia jest Ci potrzebny.
  • Regularnie sprawdzaj wzrok i słuch. Słaby wzrok i słuch, może powodować problemy z poruszaniem i prowadzić do upadków.
  • Upewnij się, że nosisz odpowiednie obuwie. Zalecane są solidne, dobrze dopasowane, niskie lub płaskie buty. Przy złej pogodzie ćwicz w domu.
  • Poinformuj lekarza o problemach z poruszaniem się i wspomnij o wszelkich upadkach. Niektóre choroby, takie jak zapalenie stawów, mogą wpływać na mobilność. Ryzyko może zostać zmniejszone, jeśli stan zdrowia zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony.

Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo i zdrowie bliskiej Ci osoby, a sam nie możesz zapewnić jej należytej opieki, przedyskutuj z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz tego typu wsparcia?

MEDI-system od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny. MEDI-system doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie. MEDI-system tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram